Κεντρική Γυναίκες Βέλγιο – Ελλάδα 78-45

Βέλγιο – Ελλάδα 78-45

ethniki belgium

Τέταρτη στην Ευρώπη η Εθνική Ομάδα Γυναικών…
Την τέταρτη θέση κατέλαβε στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική Ομάδα των γυναικών. Η Ελλάδα στον μικρό τελικό δεν μπόρεσε να κερδίσει το Βέλγιο (78-45) και έχασε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο θα ήταν το πρώτο στην ιστορία της.

Τα κορίτσια στο Ευρωμπάσκετ έκαναν εκπληκτικά πράγματα και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Αν και λίγοι πίστευαν στην Εθνική, τους διέψευσε όλους και έφτασε μέχρι τους τέσσερις της διοργάνωσης και μία ανάσα από την κατάκτηση κάποιου μεταλλίου.

Η ομάδα του Βελγίου ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τρίποντο (3-0), αλλά η Εθνική μας Ομάδα με δύο συνεχόμενα καλάθια και δύο εύστοχες βολές πέρασε μπροστά (3-6). Οι τυπικά γηπεδούχες άρχισαν να “χτυπούν” στη ρακέτα, έκαναν σερί 8-0  και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (13-9).

Οι ψηλές του Βελγίου έκαναν μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα και εκτός από τους πόντους που σημείωναν, φόρτωσαν τη Σπανού με 3 φάουλ στα πρώτα 7 λεπτά. Η Εθνική Ομάδα δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα στην πρώτη περίοδο και μοιραία βρέθηκε πίσω με 9 (24-15).

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με 5 συνεχόμενους πόντου της Φασούλας μείωσε τη διαφορά (26-20), ενώ η Καλτσίδου την “έριξε” στους 4 (26-22). Το Βέλγιο αντέδρασε και “έδειξε” τα δόντια του στην Εθνική μας Ομάδα.

Η ομάδα του Βελγίου συνέχισε να “χτυπά” τις Ελληνίδες και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-23). Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν και σε κάποια στιγμή έφτασε τους 17 (40-23). Η Ελλάδα έκανε μία μικρή αντεπίθεση και με 6-0 σερί μείωσε στους 11 (40-29).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την Ελλάδα. Η Εθνική Ομάδα στα πρώτα πέντε λεπτά σημείωσε μόλις 2 πόντους, με το Βέλγιο να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα 19 πόντων (50-31). Οι παίκτριες του Βελγίου “βομβάρδιζαν” το ελληνικό καλάθι με τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 25 (61-36).

Στην τελευταία περίοδο, οι Ελληνίδες παίκτριες φάνηκαν να μην έχουν δυνάμεις και ψυχολογία, με το Βέλγιο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Το τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 37 (75-38).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-29, 61-36, 78-45

Βέλγιο (Φίλιπ Μέσταγκ): Λίνσκενς 9, Μέσταγκ 18 (3), Ντελαρό, Χέντριξ 2, Καρπερό 3, Μέσεμαν 15, Βότερς 14, Μέσταγκ, Γκέλντοφ 3, Νόβελαρ, Βανλό 9 (3), Ραμάν 5

Ελλάδα (Κώστας Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη 2, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 1, Μάλτση 13 (1), Νικολοπούλου (3, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 6, Καλτσίδου 4, Χρηστινάκη 3, Φασούλα 9