Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 101-94 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 101-94 (vid)

Μάριο Χεζόνια Ρεάλ

Συγκλονιστικό παιχνίδι στη Μαδρίτη, ζορίστηκε πολύ η Ρεάλ από τον Ερυθρό.

Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής αλλά η Ρεάλ στα τελευταία λεπτά του αγώνα… σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 101-94. Ασύλληπτος Μούσα με 30 πόντους και Χεζόνια με 20 ήταν οι πρωταγωνιστές των Μαδριλένων, ενώ για τον Ερυθρό ο Νέντοβιτς ήταν καταπληκτικός και σταμάτησε στους 30 και ο Χάνγκα ακολούθησε σε απόδοση με 20 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ερυθρός κατάφερε να πάρει αέρα πέντε πόντων (20-15), αλλά η Ρεαλ απάντησε και έκλεισε μπροστά στο σκορ την πρώτη περίοδο (20-21). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να κρατούν σταθερά τα ηνία στο σκορ δίχως να μπορούν να χτίσουν διαφορά (44-47).

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μπήκε με πατημένο το πόδι στο γκάζι και έχτισε διαφορά 16 πόντων (54-70). Ο Ερυθρός αποδείχθηκε σκληρο καρύδι και με δικό του σερί στο φινάλε της περιόδου επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης (72-75). Ο Ερυθρός συνέχισε την αντεπίθεση του και έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο (86-85), αλλά δεν άντεξε.

Η Ρεαλ με τον Μούσα και τον Χεζόνια να ηγούνται κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και πήραν εν τέλει τη νίκη με 101-94.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-47, 72-75, 101-94

Άρης – Προμηθέας 89-85

Σπουδαία νίκη για τον Άρη, σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση. Μπορεί ο Άρης να απώλεσ…