Έκανε το 1-0 το Περιστέρι
Την πρώτη νίκη στη σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου πανηγύρισε το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε τη νίκη με 79-63. Από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιο προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος. Το Περιστέρι είχε πέντε διψήφιους παίκτες, ενώ στην αντίπερα ξεχώρισαν οι Μπραΐκοβιτς και Γκάουντλοκ.
Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκοράρισμα (12-11). Ο Λοβ στη συνέχεια πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έδωσε τα ηνία του σκορ και το Περιστέρι κατάφερε να χτίσει διαφορά εφτά πόντων (22-15). Ο Κολοσσός έβγαλε άμεσα αντίδραση και με επί μέρους σκορ 9-2 επέστρεψε και έφερε το ματς στα ίσια (24-24), ενώ ο Μπραΐκοβιτς έφερε τούμπα το παιχνίδι (24-25).
Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους Νησιώτες. Το Περιστέρι σταδιακά πήρε ξανά τον έλεγχο στο παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό του. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καταιγιστική και ανέκτησε το χαμένο διψήφιο προβάδισμα της (39-29). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας διαφορά 14 πόντων (44-30).
Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν μπορούσε να βάλει στοπ στα βαριά χαρτιά του Περιστερίου με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με το σκορ. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του προβάδισματος του και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης (66-50). Η ομάδα του Σπανούλη είχε πλουραλισμό επιθετικά και κατάφερε να έχει πέντε διψήφιους παίκτες. Οι Περιστεριώτες δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα μέχρι το φινάλε και με εξαιρετική άμυνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (79-63).
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63
Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα