Κεντρική Γυναίκες Κλούζ Ναπόκα – Ελευθερία Μοσχάτου 47-62

Κλούζ Ναπόκα – Ελευθερία Μοσχάτου 47-62

image0 5

Με το ένα πόδι στους Ομίλους του EuroCup η Ελευθερία Μοσχάτου.

Το πρώτο βήμa για την πρόκριση στους ομίλους του EuroCup έκανε η Ελευθερία Μοσχάτου. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη επικράτησε της Ρουμανικής με 62-47. Κορυφαία παίκτρια για την ομάδα του Μοσχάτου αναδείχθηκε η Καταρίνα Ζετς με 22 πόντους, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, η Βερόνικα Λιούμπινετς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ για την Κλούζ, με την Κάισερ να απαντά (2-2). Το παιχνίδι είχε ανταγωνιστικό χαρακτήρα από την αρχή, καθώς η μπάλα άλλαζε συνεχώς χεριά (8-9). Η 1η περίοδος έληξε με ισοπαλία (11-11).

Τα ηνία του σκορ κατέλαβε στη 2η περίοδο η Ελευθερία Μοσχάτου. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη με την Τούροντιτς και την Κάισερ έχτισε ένα προβάδισμα +7 πόντων (16-23). «Φωτιά» είχε πάρει και η Ζετς, η διεθνής Σέρβα έχε σημειώσει 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ μέσα σε 19’ συμμετοχής. Η ομάδα του Μοσχάτου έφυγε για τα αποδυτήρια με +9 (22-31).

Στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή. Όσο μείωνε η Κλούζ άλλο τόσο πατούσε το γκάζι η Ελευθερία (5΄, 27-36). Στο 7΄ η Λιούπινετς «έσφιξε τα λουριά» στην ελληνική ομάδα μειώνοντας το σκορ στους +4 (34-38). Η Κλούζ είχε επιστρέψει στο παιχνίδι, με το σκορ να κυλάει πόντο – πόντο (39-40).  Η 3η περίοδος έκλεισε με 41-46.

Τελική ευθεία…  Η Ελευθερία είχε το πάνω χέρι άλλα η Κλούζ είχε και αρκετό χρόνο να ανατρέψει την κατάσταση (44-50). Η ομάδα του Μοσχάτου με ηγέτιδα την Καταρίνα Ζετς δεν άφησε περιθώρια στις γηπεδούχες και επικράτησε με 62-47.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-46, 47-62.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Οι διαιτητές του F4 της Ευρωλίγκα

Οι οκτώ διαιτητές που θα σφυρίξουν στο F4 της Ευρωλίγκα. Γνωστά έγιναν τα ονόματα των οκτώ…