Κεντρική Γυναίκες Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75: Κόφι και Ουντουάιρ της έδωσαν ανάσα

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75: Κόφι και Ουντουάιρ της έδωσαν ανάσα

Δάφνη

Η Δάφνη υποδέχθηκε στον Άγιο Δημήτριο τη Νίκη Λευκάδας, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν μεγάλη νίκη με 73-75, κάνοντας βήμα παραμονής στην Α1 Γυναικών. Πρώτη σκόρερ από τις γηπεδούχες ήταν οι Γκίβενς και Πάτερσον που είχαν από 21 πόντους έκαστη. Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ουντουάιρ με 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες είχαν από δυο δεκάλεπτα η κάθε μια. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο επικρατώντας με 26-22. Στο δεύτερο όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 40-43.

Στο τρίτο δεκάλεπο η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο και μάλιστα προηγήθηκε με 8 πόντους, καθώς το τέλος της περιόδου έληξε με 63-55. Ωστόσο, οι παίκτριες του κόουτς Λαμπρόπουλου κατάφερε να απαντήσει και να πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Τελικό σκορ στο κλειστό του Μπραχαμιού, ήταν το 73-75.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 73-75

Διαιτητές: Μαρίγλη-Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης

Δεκάλεπτα: 26-22, 40-43, 63-55, 73-75

Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Γκίβενς 21(3), Γεροστεργίου 8(2), Παγώνη 2, Πετρουσέφσκα, Πέτερσον 21(3), Γριτζά 6(2), Κούκη 11, Ντάνιελ 4.

Νίκη Λευκάδας  (Λαμπρόπουλος): Κόφι 18(1), Ντάλα 11(2), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 4, Μακμπράιντ 6, Τζαβόνι 2, Γιανγκ 12(1), Οντουάιρ 22(2).

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γυναίκες

Σπουδαία παιχνίδια είχαν τα play off της Α2 γυναικών

Έντονο ενδιαφέρον στους αγώνες της Α2 γυναικών. Ματσάρα είδα στην Αγ. Παρασκευή για τα πλέ…