Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 81-67: Παρέμεινε στην κορυφή με άνεση

Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 81-67: Παρέμεινε στην κορυφή με άνεση

Ολυμπιακός Α1

Ο Ολυμπιακός μετά και τη στροφή που έκανε στο ελληνικό πρωτάθλημα και την Α1 Γυναικών, πήρε ακόμα μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στη Νίκη Λευκάδας με σκορ 81-67. Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Κριστίν Βίτολα με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε η Άννα Σπυριδοπούλου με 18. Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν οι Κόφι και Μάκμπριντ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (7-10) από την Νίκη, όμως αντέδρασε, πάτησε «γκάζι» και με 9-0 σερί και καλάθια των Σπυριδοπούλου (6:03, 4:22, 3:23), Βιτόλα (5:39), Σταμάτη (4:12) και Σύρρα (2:55), προσπέρασε με +6, για το 16-10. Με νέο δίποντο της Σύρρα (0:47), οι Πειραιώτισσες έφτασαν τους 20 πόντους (20-15) κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας και ολοκλήρωσαν, έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (20-18), μετρώντας συνολικά 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/15 βολές, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (27-18) επί των φιλοξενούμενων, με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου (7:42), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν το σκορ στο 31-23, με λέι απ της Βιτόλα (6:25). Στην εξέλιξη της περιόδου, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ένιωσε περισσότερη πίεση από την Νίκη, βρέθηκε μπροστά μόλις με έναν πόντο (1:16), όμως ανέβασε… στροφές και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα +6 (45-39).

Στο μέσα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (55-45), με δύο εύστοχες βολές της Σπυριδοπούλου (5:41), ενώ λίγο αργότερα, έφτασαν στο +12 (62-50) επί των φιλοξενούμενων, με τζαμπ σουτ της Δίελα (3:30). Με ωραίο τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:17), τα κορίτσια του Ζίμπαρτς ξέφυγαν με +15 (65-50) από την ομάδα της Λευκάδας, έπειτα έφτασαν στο +17 (69-52), με την Βαμβακά (1:28) και έτσι, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 69-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα (81-67) κόντρα στην Νίκη

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1), Σπυριδοπούλου 18(2), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16, Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 15, Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιν13(3), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1), Οντουάιρ 14(2).

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γυναίκες

Σπουδαία παιχνίδια είχαν τα play off της Α2 γυναικών

Έντονο ενδιαφέρον στους αγώνες της Α2 γυναικών. Ματσάρα είδα στην Αγ. Παρασκευή για τα πλέ…