Κεντρική Γυναίκες Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Βέλγιο 44-66

Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Βέλγιο 44-66

ethniki newn jpg

Η Εθνική Νέων Γυναικών ηττήθηκε στο φιλικό με το Βέλγιο.

Η Εθνική Νέων Γυναικών στο πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 Β΄Κατηγορίας (Σόφια 6-14/7) ηττήθηκε με 66-44 στο κλειστό της Ζωφριάς από το Βέλγιο.

Η ομοσπονδιακή προπονήτρια Κατερίνα Δελή χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της κάνοντας δοκιμές με διάφορα σχήματα. Η Ελλάδα για περίπου 30 λεπτά κόντραρε την αντίπαλό της, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο τα λάθη και η ευστοχία του Βελγίου στα μακρινά σουτ άνοιξαν την διαφορά. Οι δύο ομάδες να αναμετρηθούν εκ νέου αύριο στις 19.30 στο ίδιο γήπεδο.

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες με τις δυνατές και την αστοχία να κυριαρχούν. Η Εθνική Νέων Γυναικών με καλάθια από την Κούπερ έκανε το 8-2 (8’) με το Βέλγιο να φέρνει το ματς στα ίσα (8-8) λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Δυο τρίποντα από την Σοφία Κελεμένη έφεραν την Εθνική Νέων Γυναικών μπροστά με έξι πόντους (14-8, 13’), για να πάει λίγο μετά η διαφορά στους εννέα πόντους (18-9, 14’30’’) με καλάθι της Ταμπάκου. Το Βέλγιο πίεσε, μείωσε σε (21-18, 19’30’’) με το ημίχρονο να κλείνει με 23-18 για την Ελλάδα.

Το Βέλγιο ισοφάρισε 23-23 (21’10’’), αλλά δυο καλάθια της Κούπερ έφεραν και πάλι την Εθνική στη θέση του οδηγού (27-23, 22’30’’).

Με μακρινά σουτ το Βέλγιο ξέφυγε με 35-28 (26’30’’) με τη διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους (41-30, 29’30’’). Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το Βέλγιο πήρε αέρα 18 πόντων (53-35, 34’30’’) εκμεταλλευόμενο τα λάθη της Ελλάδας παίρνοντας τελικά την νίκη με 66-44.

Διαιτητές: Βαγγάλης, Μπον, Αλεξόπουλος
Δεκάλεπτα: 8-8, 23-18, 33-41, 44-66
Ελλάδα (Δελή): Δαυλάκου 1, Ξενιτοπούλου, Παναγιωτίδου 3(1), Τσάμη 3(1), Παλάσκα 1, Παναγιωτίδη, Αλεξιά, Κελεμένη 8(2), Μαργέλου 2, Στεφανάκη 2, Ταμπάκου 7, Κούπερ 16(1), Παπάζογλου 1.

Μετά το τέλος του αγώνα η ομοσπονδιακή προπονήτρια Κατερίνα Δελή δήλωσε: «Δεν παίξαμε καλή προσωπική άμυνα, δεχτήκαμε καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ και το Βέλγιο κυκλοφόρησε την καλύτερα την μπάλα στην επίθεση. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, βρισκόμαστε στην δεύτερη εβδομάδα προετοιμασίας μας και έχουμε δρόμο. Παρά την ήττα είδαμε και πολλά θετικά δείγματα από τις αθλήτριες και συνεχίζουμε τη δουλειά μας».

Να σημειωθεί ότι από τη ομάδα έλειπαν οι Γεωργία Γρηγοροπούλου, Εύα Κουμαντσιώτου και Σταυρούλα Παπαδάκη οι οποίες βρίσκονται στα Ιωάννινα με την Εθνική Γυναικών.