Κεντρική Β' Εθνική Φίλιππος Βέροιας-Τρίκαλα Basket 71-86

Φίλιππος Βέροιας-Τρίκαλα Basket 71-86

trikala basket filippos veroias jpg

Τα Trikala basket έκαναν το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Elite League

Τα Trikala Basket έκαναν το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Elite League. Η ομάδα του Γιαπλέ επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 86-71 και πήρε την πρώτη νίκη στο μίνι τουρνουά ανόδου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όπου ενώ οι δυο ομάδες στο ξεκίνημά της ήταν ισόπαλες (61-61, 31′), τα Τρίκαλα με επιμέρους σκορ 1-9 “ξέφυγαν” με διαφορά 8 πόντων (62-70). Ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να παραμείνει σε κοντινή απόσταση (66-72, 36΄) ωστόσο, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Βαβάτσικου “ανέβασαν” τη διαφορά υπέρ των Τρικάλων στους 12 πόντους (66-78 2΄29” πριν την λήξη της αναμέτρησης), και έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ευφραιμίδης-Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 56-59, 71-86

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17 (1), Αποστολίδης 13 (3), Κάτζος 4, Ξενιτίδης 20 (4), Μπένας 11 (1), Φλιάτης, Καραγιώργος 3 (1), Μελαδιανός 3.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Βαβάτσικος 20 (4), Νέσης13, Τσιαβές 12 (2), Αναγνωστόπουλος 21 (1), Κολότσιος 5 (1), Μπαλόπουλος 12 (2), Πρέκας, Αργυρούλης, Μπουργανός 3 (1).