Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Βόννη – Περιστέρι 89-78 (vid)

Βόννη – Περιστέρι 89-78 (vid)

ragland jpg

Λύγισε από τη Βόννη το Περιστέρι.

Την ήττα από τη Βόννη γνώρισε το Περιστέρι με 89-78, πλέον η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη χρειάζεται να πάρει τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς για να επιστρέψει στη Γερμανία και να διεκδικήσει σε τρίτο αγώνα την πρόκριση της στο Final Four του Basketball Champions League.

Για τους νικητές 19 είχαν οι Γκρίσελ και Κέρκγουντ και από την άλλη ο Μήτρου Λονγκ σημείωσε 22 πόντους. Να σημειωθεί πως το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί στις 10 Απριλίου (19:30) στο Ανδρέας Παπανδρέου, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, αυτό θα διεξαχθεί στις 16 Απριλίου (21:00) στη Βόννη.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου, που είχε από τα πρώτα μόλις λεπτά 4/6 τρίποντα. Ο Μήτρου-Λονγκ με 8 πόντους ξεχωρίζει, την ώρα που η Βόννη έχει σουτάρει μόλις μία φορά από την περιφέρεια (14-16). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε την 1η περίοδο με 22-24. Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ, με ένα επιμέρους 15-4 έχτισε ένα μικρό προβάδισμα (39-32). Το Περιστέρι κατάφερε να ελέγξει στον μεγαλύτερο βαθμό της… το ξέσπασμα της αντίπαλης ομάδας, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (45-44).

Το παιχνίδι «γύρισε μπούμερανγκ»

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης διέφερε αρκετά από το πρώτο… Με τον Γκρίσελ να σκοράρει για τρεις, η Βόννη έκανε το 58-50, την σκυτάλη πήρε έπειτα ο Φλαγκ ο οποίος διαμόρφωσε το 66-54, χαρίζοντας το +12 στους γηπεδούχους.. Το Περιστέρι με τον Ντάνγκουμπιτς  κατάφερε να μειώσει στους +10 (70-60 στο 29′), όμως ο ο τραυματισμός του Κένι Γουίλιαμς, που αποχώρησε υποβασταζόμενος 4:44” πριν την λήξη δυσκόλεψε περισσότερο την κατάσταση… Ο Αμερικανός έδειχνε να πονάει αρκετά, δεν μπορούσε να σταθεί με τις δικές του δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την κατεβασμένη ψυχολογία τον αντιπάλων κατάφεραν να διαμορφώσουν αρχικά το 78-67 και έπειτα να γράψουν το τελικό 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78