Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 91-95 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 91-95 (vid)

88b37635 5bf8 4d06 b7ba fba568d703b9 jpg

Στα playin η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ρεάλ και εξασφάλισε την παρουσία της στα playin της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό με τους Βάσκους τελικά να παίρνουν τη νίκη με 95-91. Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση από τον Χάουαρντ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος.

Πέντε μόλις λεπτά άντεξε στο ξεκίνημα η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι μετά το πεντάλεπτο έχασαν επαφή με το σκορ και… κυνηγούσαν στο σκορ. Η Ρεάλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και βομβάρδιζε το αντίπαλο καλάθι. Οι Μαδριλένοι ατό πρώτο δεκάλεπτο σημείωσαν συνολικά 27 πόντους και πήραν διψήφιο προβάδισμα (27-17). Οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές επιθετικά και το ημίχρονο έκλεισε 48-42 για τους Μαδριλένους, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο.

Η Μπασκόνια στο δεύτερο μέρος ήταν αποφασιστική και με πατημένο το πόδι στο γκάζι κατάφερε να κάνει την ανατροπή (64-65) έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Χάουαρντ και Κοστέλο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ, αλλά οι Βάσκοι έδειχναν πιο αποφασισμένοι (73-80). Η ομάδα της Μαδρίτης δεν τα παράτησε και με επί μέρους σκορ 8-2 πλησίασε στον έναν πόντο (81-82).

Η Μπασκόνια άντεξε και με τον Χάουαρντ να είναι ψύχραιμος οι Βάσκοι κράτησαν το προβάδισμα τους (83-88). Η Ρεάλ ξανά πλησίασε στο σκορ, αλλά ο Χάουαρντ συνέχισε να σκοράρει (88-91). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε το διπλό (91-95).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-42, 64-65, 91-95

Ολυμπιακός: Με τη δυναμική του κόσμου για τη δεύτερη νίκη

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπαρτσελόνα στο ασφυκτικά γεμάτο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός δηλώνει έτο…