Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Περιστέρι – Βόννη 90-62

Περιστέρι – Βόννη 90-62

Joe Ragland jpg

Ισοπέδωσε τη Βόννη και φεύγει ξανά για Γερμανία το Περιστέρι.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το Περιστέρι νίκησε τη Βόννη με 90-62, ισοφαρίζοντας τη σειρά στο 1-1. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα επιστρέψει στη Γερμανία θέλοντας τη νίκη και την πρόκριση στο Final Four του Basketball Champions League.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν… προσεκτικά. Ο Ράγκλαντ από πλευράς γηπεδούχων και ο Κένεντι για τους φιλοξενούμενους είχαν από πέντε πόντους στο 7-7 μετά από 4′. Επηρεαζόμενοι από την καυτή ατμόσφαιρα που είχε δημιουργηθεί από τους 3.000+ φιλάθλους, οι παίκτες του Σπανούλη… «πάτησαν το πόδι στο γκάζι». Πέντε συνεχόμενες άμυνες, αλλά και ισάριθμες εύστοχες επιθέσεις έφεραν ένα σερί 10-0 για το 17-9 (8′). Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» είχαν πλέον ανεβάσει κατακόρυφα την έντασή τους και στις δύο μεριές του παρκέ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +5 (19-14) για την ελληνική ομάδα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε… ιδανικά με ένα 5-0 που έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-14, 11′), ενώ ο Ράγκλαντ συνέχιζε να ξεχωρίζει. Ο Αμερικανός είχε 12 πόντους και 2 ασίστ πριν συμπληρώσει εννιά λεπτά παρουσίας στο παρκέ. Ένα alley-oop που… έφτιαξε στον Τόμπσον στα 13′ εκτόξευσε την απόσταση στους 13 (29-16). Εν μέσω διαμαρτυριών, οι Γερμανοί έκαναν ένα σερί 7-0 για να μειώσουν στους οκτώ (33-25, 15′), όμως άμεσα ο Λοβ με ένα κρίσιμο τρίποντο τους έκοψε τη… φόρα. Ο Μήτρου-Λονγκ έκανε το ίδιο λίγο μετά, για να επαναφέρει το +12 (39-27, 17′). Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-34 υπέρ των “κυανοκίτρινων”, οι οποίοι… έπειθαν με την απόδοσή τους.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα στο Β΄μέρος για την Ελληνική ομάδα.Δύο τρίποντα από τους Μήτρου-Λονγκ και Ντάνγκουμπιτς, σε συνδυασμό με σπουδαίες άμυνες έφεραν ένα επί μέρους 9-2 για να φτάσει η διαφορά τους 19 πόντους (55-36, 23′). Ο Ελληνοκαναδός γκαρντ πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες, περιορίζοντας την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για επιστροφή σε μικρή απόσταση (63-46, 28′). Παράλληλα, η ατμόσφαιρα δεν τους άφηνε σε… ησυχία, κάτι που ανέβαζε ακόμη περισσότερο το ηθικό των παικτών. Κάπως έτσι, η 3η περίοδος  έληξε μέσα σε πανζουρλισμό και με το σκορ στο 69-48.

Η Βόννη ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 για να κάνει τους 21-15 (69-54, 33′), σε μία στιγμή που επικράτησε ο εκνευρισμός λόγω μερικών αποφάσεων των διαιτητών. Το δίδυμο Ράγκλαντ–Τόμπσον όμως ανέλαβε ξανά δράση και με δύο εντυπωσιακά σουτ έβαλε… «φωτιά στις εξέδρες» , κάνοντας το 74-56. Τα κακά ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Μορς, σε συνδυασμό με την αποτελεσματική αντίπαλη άμυνα, δεν τους επέτρεπαν να κάνουν την «επιστροφή». Ο Ράγκλαντ έβαλε την… υπογραφή του στο τελευταίο τετράλεπτο (83-60) και στη συνέχεια αποσύρθηκε στον πάγκο, καταχειροκροτούμενος από τους 3.000+ φιλάθλους. Η νίκη έφτασε με ευκολία στα χέρια των γηπεδούχων με τελικό σκορ 90-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-34, 69-48, 90-62.