Κεντρική Γυναίκες Μπεσίκτας – Λόντον Λάιονς 75-68

Μπεσίκτας – Λόντον Λάιονς 75-68

Στέλλα Καλτσίδου

«Λύγισαν» οι Λόντον Λάιονς της Στέλλας Καλτσίδου.

Την ήττα από τη Μπεσίκτας, γνώρισαν οι Λόντον Λάιονς της Στέλλας Καλτσίδου στον πρώτο τελικό του Eurocup Γυναικών με 75-68. Η ομάδα της Ελληνίδας προπονήτριας βρέθηκε στο -13 στο Α’ ημίχρονο και παρά την αντίδραση της στην επανάληψη δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση. Έτσι, οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 στη σειράς.

Κορυφαίες παίκτριες για την ομάδα από την Τουρκίας ήταν οι Γιοβάνα Νόγκιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Ντάνα Έβανς (20 πόντοι αλλά με 7/22 σουτ), ενώ από το σύνολο από τις φιλοξενούμενες  ξεχώρισαν  οι Χόλι Ουίντερμπερν (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και  Κάρλι Σάμουελσον (16 πόντοι).

Να σημειωθεί πως το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Λονδίνο την επόμενη Τετάρτη (10/4, 21:00.

Τα Δεκάλεπτα: 20-15, 40-27, 51-43, 75-68.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Κρίθηκε ανέτοιμος ο Παπανικολάου

Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός  υποδέχεται  την Μπαρτσελόνα (21:3…