Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Εφές 80-82 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Εφές 80-82 (vid)

d49e0ceb 85e8 47e4 b2be ae7b76bf396b jpg

Η Εφές κρατάει την τύχη στα χέρια της

Η Εφές πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Φενέρ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο της στα playin της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με την Εφες να καθαρίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο (80-82).

Η Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά πέταγε το ένα τούβλο μετά το άλλο με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο να το σημειώνει ο Καλάθης. Η Εφές μπήκε καλύτερα στο παρκέ και ήταν αυτή που είχε τα ηνία στο σκορ (3-8). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησαν το μικρό προβάδισμα τους (13-16).

Η Φενέρ σταδιακά βελτίωσε την εικόνα της και ισορρόπησε πλήρως την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (27-25). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα (36-32).

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες έδιναν μεγάλες μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να υπάρχουν σκληρές μάχες και καμιά από τις δύο δεν ξέφυγε στο σκορ (52-51). Η Εφές πέντε λεπτά πριν το τέλος με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν πήρε αέρα έξι πόντων (61-67) και έβαλε στα σκοινιά τους γηπεδούχους.

Η Φενέρ προσπαθούσε να πλησιάσει και να κάνει την ανατροπή, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις και άντεχαν την πίεση (69-75, 1,51′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής με ένα μικρό σερί 5-0 (74-76, 1,02′). Ο Μπομπουά έδωσε τη λύση για την Εφες. Ο Γάλλος με μεγάλο τρίποντο 41″ πριν το τέλος, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Γκούντουριτς ο οποίος έφερε τη Φενερ και πάλι σε απόσταση αναπνοής (77-79, 35″). Ο Λάρκιν 11″ πριν το τέλος έκανε το 81-77, με τον Μπιμπέροβιτς με τρίποντο να μειώνει σε 81-80 6″ πριν το τέλος.

Ο Μπράιαντ με βολή έγραψε το τελικό 82-80 3″ πριν το φινάλε, με τη Φενέρ να μην προλαβαίνει να κάνει κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-32, 52-51, 80-82