Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 100-55 (vid)

Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 100-55 (vid)

IMG 5078 jpeg

Η Εφές «διέλυσε» τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Αναντολού Εφές ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα με 100-55 και κατέκτησε την 9η θέση της κανονικής περιόδου της EuroLeague και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στο πρώτο παιχνίδι για να μπει στα play off (θα είναι ο ηττημένος της αναμέτρησης Βίρτους – Μπασκόνια).

Σπουδαία εμφάνιση κατέγραψε ο Ελάιτζα Μπράιαντ, σημειώνοντας 26 πόντους, έκανε ένα αψεγάδιαστο ημίχρονο με 19 πόντους σε 8’. Από την άλλη η Σέρβικη ομάδα έκλεισε τη διοργάνωση με ρεκόρ 11-23 και στη 16η θέση, πρώτοι σκόρερ με 11 πόντους ήταν οι Λούκα Μίτροβιτς και Νεμάνια Νέντοβιτς.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 15-11 με καλάθι του Μίτροβιτς. Αντίδραση έβγαλαν οι Τούρκοι στην 2η περίοδο, η Εφές έτρεξε 9-0 (26-14), κλείνοντας το ημίχρονο με  +14  (45-31).

«Άρχισαν τα όργανα»… για τον Ερυθρό

Από το 70-44, η Εφές έκανε σερί 18-0 και άνοιξε τη διαφορά στους 39 πόντους (85-44), κάτι που δημιούργησε εκνευρισμό στην αντίπαλη ομάδα. Λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου αποβλήθηκε ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος είχε μια μικρή αψιμαχία με τον διαιτητή Χουάν Κάρλος Γκαρθία, ενώ πριν τη μέση στην η περίοδο αποβλήθηκαν οι Μπολομπόι και Τζόουνς, μετά από έντονο διαπληκτισμό.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση, έφτασαν στο +48 (92-44), με το σκορ στην περίοδο να φτάνει στο 16-0. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μία τυπική διαδικασία, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ 100-55.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 45-31, 76-44, 100-55.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Ολυμπιακός: Κρίθηκε ανέτοιμος ο Παπανικολάου

Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός  υποδέχεται  την Μπαρτσελόνα (21:3…