Κεντρική Γυναίκες Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα των Play Off και Play Out

Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα των Play Off και Play Out

oly pao jpg

Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός… Δείτε τα αποτελέσματα των Play Off και Play Out.

Με τον τελικό των Play Off, τους αγώνες κατάταξης και το παιχνίδι των Play Out συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, καθώς στον πρώτο τελικό των Play Off τ επικράτησε με 72-69 του Παναθηναϊκού.

Οι Χριστινάκη (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Βίτολα (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό, η Αλέιν έκανε μεγάλο ματς με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα και περισσότερο ο Ολυμπιακός. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 5-0 στην αρχή, ενώ οι «ερυθρόλευκες» χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά, με το σκορ στο 13-13, πριν η Τσβίτκοβιτς βάλει ξανά μπροστά το «τριφύλλι» με 15-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έτρεξαν επιμέρους 9-3 και η Σταμολάμπρου διαμόρφωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα, που ήταν το +8 (24-16) στο 13′. Με πρωταγωνίστρια την Βίτολα, οι γηπεδούχες ισορρόπησαν την κατάσταση και δια χειρός Νικολοπούλου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (31-30, 19′). Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε με σερί 4-0 για τις φιλοξενούμενες, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +3 (34-31).

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τα αποδυτήρια, εμφανίζοντας ένα αρκετά καλύτερο πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με πέντε αναπάντητους πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 36-34 και δεν έμειναν ξανά πίσω σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα έτρεξαν επιμέρους 23-12 στο δεκάλεπτο αυτό και βρέθηκαν στο +8 (54-46) στο 30′.

Το μομέντουμ έδειχνε Ολυμπιακό δέκα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου τελικού, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, δείχνοντας πως τίποτα δεν είχε κριθεί. Με τις Αλέιν και Τζόουνς να έχουν εξαιρετικό διάστημα επιθετικά, το «τριφύλλι»  έτρεξε επιμέρους 12-4 και ισοφάρισε σε 58-58, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Χριστινάκη έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (60-58, 36′), αλλά με σερί 6-0 οι  «πράσινες» προσπέρασαν με 64-60, 2:28 πριν το φινάλε του αγώνα. Η Χριστινάκη ήταν αυτή που έδωσε ξανά προβάδισμα στις γηπεδούχες (66-64, 1:13), όμως η Τζόουνς είχε την απάντηση με τρίποντο (67-66, 57”). Οι “ερυθρόλευκες” έβγαλαν τις άμυνες στον υπολειπόμενο χρόνο και με τις Τόμπιν και Βίτολα να είναι εύστοχες στις βολές, έφθασαν στη νίκη.

Στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία η Νίκη Λευκάδας επικράτησε του Αθηναϊκού στον Βύρωνα με 97-77, ισοφάρισε τη σειρά των Play Out σε 1-1 και όλα θα κριθούν την επόμενη Κυριακή (21/4) στη Λευκάδα. Στη σειρά των Play Off για τις θέσεις 3-4 οι Εσπερίδες επικράτησαν με 95-74 του Πρωτέα Βούλας και προηγούνται 1-0 στις νίκες. Από την άλλη εύκολο ήταν  το έργο του ΠΑΣ Γιάννινα, νίκησε τον Ηρακλή με 89-40.

Play Off (Θέσεις 1-2) – 1η αγωνιστική
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-69

Play Off (Θέσεις 3-4) – 1η αγωνιστική
Εσπερίδες Καλλιθέας – Πρωτέας Βούλας 95-74

Play Off  (Θέσεις 5-6 )1η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής 89-40