Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 94-76 (vid)

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 94-76 (vid)

4ba090ae 51f3 4c1c 996a 819a664a85f7 jpg

Εύκολη νίκη για τη Ζαλγκίρις Κάουνας

“Πάρτι” έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας απέναντι στη Μπασκονια. Οι Λιθουανοι με ολοκληρωτική εμφάνιση δεν αφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και πήραν εύκολα τη νίκη με 94-76. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν τα έχασαν σε κανένα σημείο.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειχνε να πατάει καλύτερα. Οι Βάσκοι είχαν καλή κυκλοφορία στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ (9-15). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Τρινκιέρι “ξύπνησε” τους παίκτες του, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση και ισορροπησαν άμεσα το παιχνίδι. Οι Λιθουανοί άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με σερί 10-0 έφεραν τούμπα το ματς (19-15). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με πατημένο το πόδι στο γκάζι και αύξησαν τη διαφορά τους στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (25-17).

Η Μπασκόνια μετά το αρχικό της καλό ξεκίνημα δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα. Η άμυνα της Ζαλγκίρις την εγκλώβισε και με δυσκολία έφτανε στο αντίπαλο καλάθι. Αντίθετα, η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους της να ρίξουν τον δείκτη της διαφοράς (34-24). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Κάουνας έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια στο +14 (48-34).

Η Ζαλγκίρις μετςτρεψε και το δεύτερο ημίχρονο σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι Λιθουανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και διατήρησαν εύκολα το διψήφιο προβάδισμα τους (71-57). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 20 (94-74).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κατι και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 94-76

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-34, 71-57, 94-76

Η Τσινέκε στο Μεξικό… σημαίνει και εκτός Εθνικής ομάδας(;)

Η Έλενα Τσινέκε συνεχίζει στο Μεξικό, τί σημαίνει αυτό για τη συμμετοχή της στην Εθνική Η …