Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Φενέρμπαχτσε 79-89 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Φενέρμπαχτσε 79-89 (vid)

69e6b292 26b0 4231 b547 0e088328f05d jpg

Η Φενέρ πέρασε από τη Μαδρίτη και έκανε σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoff

Η Φενέρμπαχτσε πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και έβαλε φωτιά στον βαθμολογικό πίνακα. Οι Τούρκοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησαν με 89-79 των γηπεδούχων. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γερά στο κόλπο για να πάρουν πλεονέκτημα έδρας στα playoff.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (13-13). Η Φενέρμπαχτσε σιγά σιγά βρήκε ρυθμό και κατάφερε με ένα μικρό σερί στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να πάρει τα ηνία του σκορ (15-20). Το δεύτερο δεκάλεπτο και ειδικά το φινάλε του ημιχρόνου ανήκε στη Φενέρ. Οι Τούρκοι με εξαιρετική άμυνα, αλλά και επίθεση κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν διψήφια διαφορά (33-43).

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε τη διαφορά (48-52), αλλά η αντεπίθεση έμεινε στη μέση. Η Φενέρ άντεξε στην πίεση και κράτησε σταθερά τα ηνία του σκορ (58-67). Οι Τούρκοι συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (63-75). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Η Φενέρ είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε ένα σπουδαίο διπλό (79-89).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-43, 58-67, 79-89

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…