Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Ρεάλ 76-88 (vid)

Παρτιζάν – Ρεάλ 76-88 (vid)

Παρτιζάν - Ρεάλ Μάριο Χεζόνια

«Κλείδωσε» μαθηματικά την 1η θέση η Ρεάλ.

Η Ρεάλ με ηγέτη τον Μάριο Χεζόνια και βγάζοντας αντίδραση στην 3η περίοδο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παρτιζάν με 88-76. Η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβηκε στο 25-6 και κλείδωσε έτσι και μαθηματικά την πρώτη θέση στη regular season της EuroLeague.

Άκρως απολαυστικός ήταν ο Χεζόνια, μέτρησε 22 πόντους (2/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.  Η «Βασίλισσα» σημείωσε την 3η σερί νίκη της στη διοργάνωση, έφτασε τις 25 επιτυχίες (25-6 ρεκόρ) και εξασφάλισε την 1η θέση της Regular Season τρεις «στροφές» πριν το φινάλε. Η Σέρβικη ομάδα γνώρισε την 4η ήττα της στο Βελιγράδι (11-4 ρεκόρ εντός), τη 17η συνολικά (14-17 ρεκόρ) και δεν κατάφερε να κάνει άλμα προς τα πλέι-ιν.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην 3η περίοδο… Ο Χεζόνια ήταν αυτός ο οποίος οδηγούσε τη Ρεάλ στην αναμέτρηση, έβαλε 10 από τους 25 πόντους του (5/6 τρίποντα). Το 31-33 του ημιχρόνου, μετατράπηκε με επιμέρους σκορ 23-33 σε 54-68 και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν μπορούσε να επιστρέψει.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και η έκρηξη παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο (σημείωσε 35 πόντους σε αυτό διάστημα), απλοποίησε το έργο της «Βασίλισσας», η οποία εξασφάλισε στο 30΄ μία διαφορά ασφαλείας 14 πόντων (54-68) και δεν κοίταξε πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-33, 54-68, 76-88.