Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – Καρδίτσα 85-73

Ολυμπιακός – Καρδίτσα 85-73

Πίτερς Ολυμπιακός - Καρδίτσα

Πάτησε το… γκάζι στο τέλος και «καθάρισε» ο Ολυμπιακός.

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Ολυμπιακός… Παρόλο που η Καρδίτσα δυσκόλεψε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, εκείνη στο τέλος της 3ης περιόδου ανέβασε στροφές και υπέταξε τους Θεσσαλούς με 85-73 στην 21η αγωνιστική της Stoximan Basket League.

Δύσκολα από το ξεκίνημα έβαλε η Καρδίτσα στον Ολυμπιακό, με τον Μπιουκάναν να διαμορφώνει το 7-10 (είχε τους 8 πόντους από τους 10 της ομάδας). Ο Μήτρου Λόνγκ έχοντας σημειώσει 7 πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), αρχικά έφερε στα ίσα το παιχνίδι και στη συνέχεια έκλεισε την 1η περίοδο με +2 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και η 2η περίοδος…Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κρατούσε στα χέρια της το παιχνίδι (27-32). Ο Πετρούσεφ δεν το άφησε έτσι έφερε το ματς στα ίσια. 2’32” (34-34), οι Θεσσαλοί κέρδισαν τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να πάνε προπορευόμενοι στα αποδυτήρια του ΣΕΦ (39-41).

Η Καρδίτσα κλέβει τις εντυπώσεις

Δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα στο Β΄ μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (56-57). Ο Ρομέλο Γουάιτ είχε τους 6 από τους 11 πόντους στην Καρδίτσα στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Κάνααν μετρούσε 11 πόντους, ήταν ο πρώτος διψήφιος του Ολυμπιακού στο ματς. Οι γηπεδούχοι ζοριζόντουσαν αρκετά, όμως με μερικές καλές φάσεις στο τέλος της τρίτης περιόδου, μπόρεσε να πάρει ένα προβάδισμα με +5 πόντους (62-57). Στα 7’30” πριν το τέλος ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (70-60) και δεν ξανακοίταξε πίσω… Η Καρδίτσα προσπάθησε να επιστρέψει αλλά μάταια… Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη με +12 (85-73).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…