Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 88-71 (vid)

Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 88-71 (vid)

2061695500 scaled

Νίκησε και έμεινε σε τροχιά πλέι οφ η Μπασκόνια

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου η Μπασκόνια κατάφερε να φτάσει στη νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου (88-71) και να διατηρήσει την επαφή της με τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Η Μπασκόνια από την αρχή είχε δείξει πως δεν έχει καμία διάθεση να αφήσει περιθώρια στην Άλμπα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-10, με τους Βάσκους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και την Άλμπα να μην μπορεί να δώσει λύσεις, ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση. Αυτό άλλαξε λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μην φανταστείτε βέβαια κάτι τρομερό. Μετά το 32-14 (15′), η Άλμπα ανέβασε στροφές και με τους Τόμας και Κουμάντζε να κάνουν δουλειά, η διαφορά έπεσε στους 6 (40-34, 19), με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-34.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη Μπασκόνια. Η άμυνα των Βάσκων δεν επέτρεψε στην Άλμπα να βρει λύσεις, έχοντας μόλις 13 πόντους σε όλη την περίοδο! Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 63-47.

Ο Χάουαρντ ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντό του στο ματς και η διαφορά ανέβηκε στους 20 (69-49, 32′), με τους Βάσκους στη συνέχεια να χαλαρώνουν, αλλά να μην απειλούνται ποτέ. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τη Μπασκόνια νικήτρια με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 42-34, 63-47, 88-71.