Κεντρική Basket League Κολοσσός – Μαρούσι 89-85

Κολοσσός – Μαρούσι 89-85

kolossos marousi jpg

Σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό, πλέον ελπίζει στην ήττα του ΠΑΟΚ.

Ο Κολοσσός νίκησε το Μαρούσι με 89-85 στην τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League και  πλέον ελπίζει σε ήττα του ΠΑΟΚ στην Καρδίτσα

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού, με το 14-2 στο 5′ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού (16-2). Ο Πόλεϊ μέσα σε αυτό το διάστημα είχε μαζέψει 6 πόντους και 2 ριμπάουντ. Η διαφορά είχε φτάσει σε υψηλά επίπεδα από την 1η κιόλας περίοδο (23-7 10΄). Οι Ροδίτες συνέχιζαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, ανεβάζοντας την διαφορά στους 20 πόντους (33-13).

Η αναμέτρηση διακόπηκε στα μέσα της 2ης περιόδου εξαιτίας μιας αψιμαχίας μπροστά από τον πάγκο του Κολοσσού. Τεχνική ποινή δέχτηκε ο Νικολαϊδης και αντιαθλητικό έλαβε Πετρόπουλος για την επίμαχη φάση του 19ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με 44-29.

«Βγάζει» αντίδραση η ομάδα από τα Βόρεια Προάστια.

Το Μαρούσι παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικό στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι παίκτες του Βετούλα επέστρεψαν δυναμικά στο παρκέ και κατέβασαν τη διαφορά έως και στους οκτώ πόντους (51-43 25′). Ωστόσο, οι Ροδίτες απάντησαν με ένα 8-0 και ξέφυγαν εκ νέου, με τους Σίτου και Γκάουντλοκ να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε στη συνέχεια το 64-47 (28′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 68-52.

Η συνέχεια δεν είχε καμία σχέση με ότι είχε γίνει στο παρκέ έως εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους 23-10 και ξαφνικά έφτασαν στο -3 (78-75, 37′). Μπίρσκο και Τζούστον φόρτωσαν με πολλούς πόντους το αντίπαλο καλάθι και το ματς έγινε… ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι όμως διαχειρίστηκαν την κατάσταση στο τελευταίο τρίλεπτο, ευστόχησαν όποτε χρειάστηκε και εν τέλει επικράτησαν με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52. 89-83.