Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Παναθηναϊκός 64-87

Καρδίτσα – Παναθηναϊκός 64-87

IMG 2718 jpeg

Σαν να ήταν προπόνηση για τον Παναθηναϊκό.

Εύκολο ήταν το έργο του Παναθηναϊκού στην Καρδίτσα, επικράτησε της τοπικής ομάδας με 87-64 και πλέον κοιτάζει το κρίσιμο ντέρμπι της Πέμπτης με τον Ολυμπιακό (14/3). Kορυφαίοι του αγώνα για την ομάδα του Αταμάν ήταν οι Λεσόρ και Μήτογλου που σημείωσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά ενδιαφέρον και εντυπωσιακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στην Καρδίτσα. Η ομώνυμη ομάδα, ήταν αρκετά εύστοχη και αρκετά ουσιαστική και κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 22-22. Για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, 6 πόντους είχε ο Μπουκάναν και 5 ο Μακ, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 έβαλε ο Μήτογλου και 5 ο Κέντρικ Ναν.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, με το επιμέρους σκορ να είναι 5-4 υπέρ του Παναθηναϊκούμετά από πέντε λεπτά, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 27-26 στο 15΄. Η Καρδίτσα με τους Μακ και Γιάνκοβιτς μείωσε στον πόντο, 32-31 στο 18′. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Ματίας Λεσόρ έκανε θραύση με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και το “τριφύλλι” πήγε στα αποδυτήρια στο συν 10, 42-32.

Σκυτάλη από τον Λεσόρ πήρε ο Μπαλτσερόσφκι, ο οποίος ήταν αρκετά ουσιαστικός, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 9-1 σερί και να εκτοξεύει την διαφορά στους 18, 51-33 στο 24′. Οι «πράσινοι» δεν κοιτούσαν πίσω και παρά το rotation του Αταμάν διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 63-46 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 17 για τους “πράσινους”, 65-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε. Οι “πράσινοι” χαλάρωσαν αρκετά και η Καρδίτσα μείωσε στους 12, 71-59, 4.30′ για το φινάλε. Μπαλτσερόφσκι και Καλαϊτζάκης σκόραραν και έδωσαν και πάλι αέρα 15 πόντων στην ομάδα τους, 74-59. Η Καρδίτσα δεν τα παρατούσε και με ένα δικό της 5-0 έκανε το 75-64 με τρία λεπτά να απομένουν. Παρά τις όποιες προσπάθειες των Θεσσαλών, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να ανεβάσει τελικά την διαφορά του και να επικρατήσει με 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87.