Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 80-84 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 80-84 (vid)

dbc3fb72 4e8e 4df4 83f3 9d63ba729ae1 jpg

Νίκη με ανατροπή για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με μια φοβερή ανατροπή επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 84-80. Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν να χάνουν με 16 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έκαναν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλη εμφάνιση από Κόλσον και Νίμπο.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκοράρισμα δίχως κάποια από τις δύο να μπορεί να χτίσει διαφορά (11-9). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πάρει τα ηνία και να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα (21-17).

Η δεύτερη περίοδος, όμως, ήταν τελείως διαφορετική με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι κυρίαρχος. Η Μακάμπι βγήκε εκτός ρυθμού επιθετικά, ενώ και αμυντικά ήταν τελείως ανεμική. Οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως και έκανε ότι ήθελαν στο παρκέ. Με άμυνα από ατσάλι περιορισαν τους φιλοξενούμενους, ενώ σημείωσαν και 26 πόντους και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (47-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική. Η Μακαμπι έβγαλε αντίδραση και έδειξε ότι δεν ία τα παρατήσει. Οι Ισραηλινοι σταδιακά ροκανισαν τη διαφορά και δεν σταμάτησαν εκεί. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση του και ολοκλήρωσαν την ανατροπή (63-65).

Ο Νίμπο έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα του Ερυθρού, έφτασε τους 18 και οδηγουσε τη Μακάμπι στη νίκη (67-72). Ο Κόλσον ήταν άξιος συμπαραστάτης του και με 23 πόντους κλείδωσε τη νίκη για τους Ισραηλινούς με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 88-95 (vid)

Ήταν… Παναθηναϊκός και ετοιμάζεται για Final 4 μέσω ΟΑΚΑ Με ατσάλινη θέληση και μαχη…