Κεντρική Basket League Άρης – Λαύριο 84-60

Άρης – Λαύριο 84-60

Άρης - Λαύριο

Με νίκη ολοκλήρωσε και τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος ο Άρης.

Νικηφόρα έκλεισε τον 2ο γύρο της Stoiximan Basket League ο Άρης , αφού νίκησε στο άδειο Αλεξάνδρειο  το Λαύριο με 84-60 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Τολιόπουλος και Μπάνκστον ήταν αυτοί που κουβάλησαν επιθετικά τον Άρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 8-3 στο 4′. Το Λαύριο απάντησε με σερί 7-0 και ο Καστανέδα του έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι (10-8, 6′). Ο Χάρελ βοήθησε τους γηπεδούχους να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά το Λαύριο πέτυχε τρεις συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-20.

Ο Σλαφτσάκης με δύο δικά του καλάθια στην αρχή της δεύτερης περιόδου έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη με 24-21. Ο Μπλούμπεργκς ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και διαμόρφωσε το 29-25, όμως με σερί 5-0 το Λαύριο πήρε κεφάλι στο σκορ με 30-29 στα μισά του δεκαλέπτου. Με τους Τολιόπουλο και Χάρελ, οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν το 35-32 σε 38-35 με έξι αναπάντητους πόντους, αλλά ο Μουράτος διαμόρφωσε το 38-38, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως ο Άρης κατάφερε να χτίσει μία διαφορά, όταν άρχισε να είναι αποτελεσματικός από την περιφέρεια. Με μακρινά σουτ των Τολιόπουλου και Μποχωρίδη, οι γηπεδούχοι έφθασαν στο +8 (48-40, 24′). Παράλληλα όμως έκαναν και εξαιρετική δουλειά αμυντικά. Το Λαύριο σημείωσε μόλις εννέα πόντους στη τρίτη περίοδο και με μακρινά σουτ οι Χάρελ και Μπλούμπεργκς υπέγραψαν το +15 (62-47) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους, το Λαύριο με επιμέρους 6-2 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, μείωσε σε 64-53. Ωστόσο ακολουθήσαν δέκα συνεχόμενοι πόντοι από τον Άρη, που πήγε στο +21 (74-53), πέντε λεπτά πριν το φινάλε και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-37, 84-60..

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…