Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 109-86 (vid)

Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 109-86 (vid)

Λάρκιν Εφές

Ο Λάρκιν «κατάπιε» την Μπάγερν Μονάχου!

Η Έφες έκανε πάρτι απέναντι στην Μπάγερν, με την τουρκική ομάδα, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Σέιν Λάρκιν, να διαλύει με το επιβλητικό 109-86 τη γερμανική! Πλέον και οι δύο ομάδες είναι στο 12-16, με τους Μπλε να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι των Play Ιn μετά από αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Η Έφες τα βρήκε σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ψηλά το σκορ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο εντυπωσιακό 26-28! Μάλιστα συνέχισαν με την ίδια… θέρμη στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Βέβαια σε αυτό η Έφες έκανε την αντεπίθεσή της. Μετά το 40-46 του 18’ οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους 13-3 πήραν τα ηνία και στο ημίχρονο βρέθκαν στο +4 (53-49).

Μετά την ανάπαυλα ήρθε η ώρα να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι υπέρ της Έφες. Η ομάδα της Πόλης, με τον Λάρκιν να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, πήρε τον έλεγχο και εκτόξευσε τη διαφορά (59-49, 22’) και από εκείνο το σημείο και μετά μόνο εκείνη υπήρχε στο παρκέ!

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Έφες μπροστά με 88-65 και το τέταρτο ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς η Μπάγερν δεν μπορούσε να κάνει την ανατροπή. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε στην Εφές νικήτρια με 109-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 53-49, 88-65, 109-86.