Κεντρική NBA Τα αποτελέσματα του NBA

Τα αποτελέσματα του NBA

Κάβαλιερς - Μάβερικς NBA

Τί έγινε τα ξημερώματα στους αγώνες του NBA

Με τον Μαξ Στρους να ευστοχεί σε μπάζερ μπίτερ σουτ πίσω από το κέντρο οι Κάβαλιερς νίκησαν τους Μάβερικς στο Κλίβελαντ με 121-119. Η ομάδα του Μπίγκερσταφ στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα σκόραρε 8 τρίποντα με τον Στρους και τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ενώ συνολικά είχαν ποσοστό 50% με 20/40 τρίποντα. Η ομάδα του Ντάλας, προηγήθηκε 2,6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με δίποντο του P.J Washington (ενδεχομένως να μην σφυρίχτηκε και φάουλ), αλλά ο καυτός Μαξ Στρους με ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο του γηπέδου έδωσε τη νίκη στους Κάβαλιερς.

Μάλιστα το τρίποντο του πρώην παίκτη των Χιτ, ήταν το δεύτερο μακρινότερο μπάζερ μπίτερ στην ιστορία του ΝΒΑ. Για τους ηττημένους η φοβερή εμφάνιση του Λούκα Ντόνσιτς που άγγιξε το Triple-Double με 45 πόντους, 9 ριμπάουντ και 14 ασίστ δεν ήταν αρκετή. Για τους νικητές, ο Μίτσελ πέτυχε 31 πόντους και ο Στρους 21, εκ των οποίων οι 15 στην τέταρτη περίοδο.

Την ένατη σερί νίκη τους πανηγύρισαν οι Σέλτικς, καθώς επικράτησαν εύκολα των Σίξερς με 117-99. Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 31 πόντους και ο Τζέισουν Τέιτουμ πρόσθεσε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Σίξερς που συνεχίζουν την κατηφορική τους πορεία χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μάξεϊ με 32 πόντους.

Περισσότερα από Πάνος Κατόπης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…