Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Μπάγερν Μονάχου 78-79 (vid)

Παρτιζάν – Μπάγερν Μονάχου 78-79 (vid)

b2219ed2 8f02 437f 8be0 ad8849f812d2 jpg

Ο Φρανσίσκο σόκαρε την Παρτιζάν και την έβαλε σε περιπέτειες

Ύστερα από ένα απίστευτο παιχνίδι η Μπάγερν έριξε στο καναβάτσο την Παρτιζάν. Ο Φρανσίσκο “χόρεψε” τον Καμίνσκι και 1,1″ πριν το τέλος ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο και χάρισε τη νίκη με 79-78 στην Μπάγερν Μονάχου. Μοιραίος για τους Σέρβους ήταν ο Πάντερ, ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Το σκορ ήταν αρκετό υψηλό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι κοντά (12-11). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η Μπάγερν είχε το προβάδισμα και έκλεισε την περίοδο έχοντας διαφορά τριών πόντων (23-26).

Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί εξω από τη γραμμή των 6,75μ. και με συνεχόμενα τρίποντα έχτισαν και διαφορά (27-33). Η Παρτιζάν απάντησε με τον ίδιο τρόπο και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (33-33). Ο Καμίνσκι έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τη σερβική ομάδα. Ο παίκτης των γηπεδούχων βομβάρδιζε τη γερμανική άμυνα έχοντας 4/4 τρίποντα. Με μπροστά τον Καμίνσκι η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε την ανατροπή και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (45-41).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Παρτιζάν διατήρησε το προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας (63-59). Ο Κέβιν Πάντερ το πήρε πάνω του στο τέταρτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους 22 και έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (70-65). Η Μπάγερν δεν τα παράτησε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (72-72). Σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Ντόζιερ, ο οποίος με δύο σερί καλάθια έκανε το 76-72 1,29′ πριν το τέλος.

Ο Ιμπάκα συνέχισε να κάνει ζημιά και μείωσε σε 76-74. Ο Καμίνσκι απάντησε άμεσα και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Παρτιζάν 49″ πριν το τέλος (78-74). Με νέες βολές η Μπαγερν μείωσε σε 78-76 με τον Φρανσίσκο να είναι ψύχραιμος με 2/2. Η γερμανική ομάδα έκανε μια απίστευτη ανατροπή στο φινάλε. Ο Φρανσίσκο και πάλι με ένα απίστευτο τρίποντο έδωσε ένα απίστευτο διπλό στην Μπαγερν. Ο Παντερ με 1,1″ πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά το τριτοποντο του δεν ήταν εύστοχο και η Παρτιζάν γνώρισε μια οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 45-41, 63-59, 78-79

Ερμής Αργυρούπολης: Παρέμεινε στον πάγκο ο Γκαναβίας (pic)

Συνεχίζει στον πάγκο του Ερμή Αργυρούπολης ο Γκαναβίας Στον πάγκο του Ερμή Αργυρούπολης θα…