Κεντρική Β' Εθνική National League 1 (3ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

National League 1 (3ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Μακεδονικός - ΧΑΝΘ National League 1

Ήττα για Φίλιππο και ΔΕΚΑ. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Έχασαν έδαφος ο Φίλιππος και η ΔΕΚΑ μετά τις ήττες από Κομοτηνή και Πανσερραϊκό αντίστοιχα. Αντίθετα η ΧΑΝΘ επικράτησε του Μακεδονικού παρέμεινε στην κορυφή και απομακρύνθηκε από τους… διώκτες της. Ο Λεύκιππος νίκησε τον Ερμή Λαγκαδά και οι Μαχητές την Αρετσού. Νίκη και για τη Γέφυρα επί του ΚΑΟΔ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Γέφυρα – ΚΑΟΔ 80-61
Φίλιππος Βέροιας – Κομοτηνή 48-47
Μαχητές Πειραματικό – Αρετσού 73-58
Πανσερραϊκός – ΔΕΚΑ 73-54
Λεύκιππος Ξάνθης – Ερμής Λαγκαδά 63-60
Μακεδονικός – ΧΑΝΘ 65-95

Γέφυρα – ΚΑΟΔ 80-61
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Γεωργούλης – Χατζηκώστας.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-32, 54-46, 80-61.
ΓΕΦΥΡΑ (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 18 (1), Καλαϊτζίδης 3, Φόρογλου 8 (1), Σιώπης 17 (5), Βακουφτσής 3, Μαλανδρής 10 (3), Δαριβιανάκης, Κελεσίδης 16 (2), Παππάς 5, Τσιροπούλης.
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 9 (1), Παπαδόπουλος 14, Μπόζης 8, Αγγελόπουλος 7 (2), Βουκίσεβιτς 12 (1), Μπέσσας 9 (1), Παπαπασχάλης 2, Ορφανίδης, Στεφανίδης.

Φίλιππος Βέροιας – Κομοτηνή 48-47
Διαιτητές: Λόρτος – Παπαθανασίου – Τσαρδούλιας Τ.
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.

Μαχητές Πειραματικό – Αρετσού 73-58
Διαιτητές: Μπακάλης – Κωνής – Αγραφιώτης Β.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-32, 58-44, 73-58.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 12 (3), Μήνου, Φλιάτης 8, Νώτης 16, Αμπαράς 6 (1), Γαλανίδης 21 (3), Κιγμέτογλου 5, Χαραλαμπίδης 3, Μισαηλίδης 2, Στρυβάκης.
ΑΡΕΤΣΟΥ (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 18 (1), Βλάσιος 10 (2), Ρόπουτης 6 (2), Ντίαθ 3, Φλιώνης 2, Καλούδης 2, Καπόνης 5 (1), Βάνης 9 (1), Πλιούκας 3 (1), Βλασσόπουλος, Γαλανός, Κοκκάρης.

Πανσερραϊκός – ΔΕΚΑ 73-54
Διαιτητές: Κατωτικίδης – Παπαγερίδης – Aναστασιάδης Π.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 34-36, 61-47, 73-54.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης): Ντίνος 9 (1), Γεωργιανός 12 (4), Τσιόγκας 11, Μπρατσιάκος 5 (1), Πεχλιβανίδης, Ντωνές, Κεραμάρης 2, Καπελάν 12 (2), Κουτουξίδης 14(2), Γεωργιάδης 8 (2).
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πετανίδης, Τσιροπούλης 2, Κιόσια 8, Λουλούδης 5(1), Πατρίκης 15, Καλαποθαράκος 7, Λιοτόπουλος 14 (2), Μακαρατζής 2, Πούντος, Βογιατζής, Ζιώγας, Πασχαλίδης 1.

Λεύκιππος Ξάνθης – Ερμής Λαγκαδά 63-60
Διαιτητές: Ντούρας – Παπαγεωργίου – Ντόγκας.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 28-30, 45-44, 63-60.
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Κατσαμούρης 12, Καλαμπάκας 22 (4), Μακαρατζής 16 (2), Παλλάκης 1, Μπουτσακτσή 4, Χριστοφορίδης, Μητρόπουλος 2, Γιακούλας 5, Κουρτίδης 1, Διαμαντής.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παρίτσης): Λαζάρου 17 (1), Γκέλιος 4, Χρυσανθάκης 7 (1), Ταζόπουλος 5, Μάρουσιτς 13 (2), Παπαδόπουλος 8 (1), Σουτζόπουλος 5, Σμυρλής 1, Παπαμαργαρίτης, Μποτζώρης, Φυλάκης.

Μακεδονικός – ΧΑΝΘ 65-95
Διαιτητές: Σελεβός – Αναστασιάδης Γ. – Κασούμης.
Τα δεκάλεπτα: 18-33, 33-52, 53-78, 65-95.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 12, Καμαριώτης 15 (2), Καραγιάννης 7 (1), Ζεϊμπέκης 8 (2), Βακουφτσής 2, Ανδρέου 8, Ρουκουνάκης 4, Αγριόπουλος, Καραγιώργος, Δημαλής, Κακαλέτρης 9.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 10, Αποστολίδης, Αλεμδάρ 6 (2), Κομνιανίδης Α., Σάββας 2, Μπρόζος 18 (4), Γεωργίου 26 (5), Τουλούπης 9(1), Μαργαριτόπουλος 11 (1), Κομνιανίδης Ι. 6, Μαλτέζος 7, Ζιάκας.

Η βαθμολογία (σε 21 αγώνες):
1) ΧΑΝΘ 37 17-3
2) Φίλιππος Βέροιας 34 14-6
3) ΔΕΚΑ 33 13-7
4) Λεύκιππος Ξάνθης 31 12-7
5) Μαχητές Πειραματικό 31 11-9
6) Γέφυρα 30 11-8
7) Κομοτηνή 30 11-8
8) Ερμής Λαγκαδά 30 10-10
9) Πανσερραϊκός 28 9-10
10) Αρετσού 24 5-14
11) Καβάλα 24 5-14
12) Μακεδονικός 24 5-14
13) ΚΑΟΔ 22 3-16

* ΕΚ Καβάλας, Μακεδονικός, ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς, Λεύκιππος Ξάνθης, ΓΑΣ Κομοτηνή, Πανσερραϊκός, ΜΓΣ Γέφυρας και ΚΑΟ Δράμας έχουν κάνει το ρεπό τους.

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 02/03):
Κομοτηνή – Γέφυρα
Αρετσού – Φίλιππος Βέροιας
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικό
ΚΑΟΔ – Πανσερραϊκός
ΔΕΚΑ – Λεύκιππος Ξάνθης
Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός
Ρεπό: ΧΑΝΘ

Photo: basket.gr

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

National League 1: Ξεκινά σήμερα η Γ’ φάση των play off

Αυλαία σήμερα στη Γ’ φάση των play off της National League 1. Με τη διεξαγωγή της 1η…