Κεντρική Β' Εθνική National League 1 (3ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

National League 1 (3ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

National League 1 5ος όμιλος αποτελέσματα

Ο Φίλιππος νικητής του ντέρμπι με τη ΔΕΚΑ. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Έχασε κι άλλο έδαφος η ΔΕΚΑ μετά την ήττα από τον Φίλιππο για τη 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της National League 1. Η ΧΑΝΘ πέρασε και από τις Σέρρες, πήρε τους δύο βαθμούς κόντρα στον Πανσερραϊκό και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα. Η Γέφυρα επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά, οι Μαχητές του ΚΑΟΔ, σημαντική νίκη για την Κομοτηνή στην Καβάλα. Ο Λεύκιππος συνέτριψε τον Μακεδονικό.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Σάββατο 10/02
Γέφυρα – Ερμής Λαγκαδά 55-47
Φίλιππος Βέροιας – ΔΕΚΑ 77-69
Μαχητές Πειραματικού – ΚΑΟΔ 81-74
Καβάλα – Κομοτηνή 80-82
Πανσερραϊκός – ΧΑΝΘ 76-78
Λεύκιππος Ξ. – Μακεδονικός 70-47

Ρεπό: Αρετσού Καλαμαριάς

Γέφυρα – Ερμής Λαγκαδά 55-47
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι. – Ηλιόπουλος – Κασούμης.
Τα δεκάλεπτα: 15-12, 33-28, 39-32, 55-47.
ΓΕΦΥΡΑ (Κωστόπουλος-Δαδάλας): Χρυσόπουλος 14 (1), Καλαϊτζίδης 3, Φόρογλου 2, Σιώπης 7 (1), Μαλανδρής 2, Βακουφτσής 6 (1), Κελεσίδης 15, Παππάς 6.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παρίτσης-Τσούκας): Παπαδόπουλος Π. 2, Γκέλιος 13 (3), Λαζάρου 5, Παπαδόπουλος Σ. 1, Μάρουσιτς, Φυλάκης, Σουτζόπουλος 9 (1), Χρυσανθάκης 4, Σμυρλής 1, Ταζόπουλος 12 (1).

Φίλιππος Βέροιας – ΔΕΚΑ 77-69
Διαιτητές: Γερακίνης – Παζώλης – Σταμπουλής.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 66-51, 72-69.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21 (1), Αποστολίδης 3 (1), Ξενιτίδης 9 (1), Κοτσανος 17, Κάτζος 3 (1), Φλιάτης 5, Μπένας 6, Μελαδιανός 13 (1).
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Πετανίδης 5 (1), Τσιροπούλης 2, Κιόσια 8, Λουλούδης, Πατρίκης 10, Καλαποθαράκος 5, Λιοτόπουλος 14 (2), Μακαρατζής 3, Πούντος 13 (1), Μουτάφης 9 (2), Βογιατζής, Πασχαλίδης.

Μαχητές Πειραματικό – ΚΑΟΔ 81-74
Διαιτητές: Ταρενίδης – Ντόγκας – Μπουγλός Π.
Τα δεκάλεπτα: 27-6, 46-31, 64-55, 81-74.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 11, Φλιάτης 7, Νώτης 19, Αμπαράς 11 (2), Γαλανίδης 13 (3), Μήνου 2, Κιγμέτογλου 8, Χαραλαμπίδης 10 (1).
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας, Γρίψιος, Παπαδόπουλος 4, Μπέσσας 7 (1), Βουτσίτσεβιτς 21, Μπόζης 14 (1), Γεωργίου 9 (1), Αγγελόπουλος 10 (2), Γρηγοριιάδης 7 (1), Παπαπασχάλης 2.

Καβάλα – Κομοτηνή 80-82
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Αναστασιάδης Β. – Μιχέλης.
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 40-35, 59-65, 80-82.
ΚΑΒΑΛΑ (Κουστένης): Κόλσον 18, Μουρατίδης 6 (2), Τσίγκας 7 (1), Απαζίδης 30 (4), Κεραμάρης 8 (1), Πεχλιβανίδης 11 (1), Τραπεζάνογλου, Αντωνιάδης, Μουτίδης.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σιγκούνας 20 (2), Αρχιμανδρίτης 5, Χριστοδούλου 8, Περρής 23 (6), Ναλμπάντης 5, Αβδάλας 5, Δρέλλας 3 (1), Φιλοξενίδης 4, Κάλτσος 8, Κάφφκε 1.

Πανσερραϊκός – ΧΑΝΘ 76-78
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-38, 55-58, 76-78.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης): Κουτουξίδης 20 (2), Τσακαλέρης 29 (1), Ντίνος 4, Τσιόγκας 6, Γεωργιανός 2, Κεραμάρης 13, Θεοδοσιάδης, Μπρατσιάκος 2.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 27, Αποστολίδης 6 (1), Μπρόζος 12 (1), Γεωργίου 11 (1), Τουλούπης 8 (1), Κομνιανίδης Ι. 8 (1), Μαλτέζος 2, Ζιάκας 3 (1), Μαργαριτόπουλος 1.

Λεύκιππος – Μακεδονικός 70-47
Διαιτητές: Ξενικάκης – Λαδάς – Θεοδωρίδης.
Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-24, 61-35, 70-47.
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 9 (3), Κατσαμούρης 11 (1), Παλλάκης 8, Μακαρατζής 14 (4), Χριστοφορίδης 5 (1), Γιάκουλας 7, Μπουτσακτσή 14 (1), Κουρτίδης 2, Διαμαντής, Βασιλάκης.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 10 (1), Καραγιάννης 2, Καμαριώτης 1, Βακουφτσής 5 (1), Ζεϊμπέκης 6 (2), Ανδρέου 4, Τζιουβάρας 2, Δημαλής, Ρουκουνάκης 15 (4), Καραγιώργος, Πολυμένης, Κακαλέτρης 2.

Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες):
1) ΧΑΝΘ 333 15-3
2) Φίλιππος Βέροιας 31 13-5
3) ΔΕΚΑ 30 12-6
4) Λεύκιππος Ξάνθης 28 11-6
5) Κομοτηνή 28 11-6
6) Γέφυρα 27 10-7
7) Ερμής Λαγκαδά 27 9-9
8) Μαχητές Πειραματικό 27 9-9
9) Πανσερραϊκός 25 8-9
10) Καβάλα 23 5-13
11) Μακεδονικός 23 5-13
12) Αρετσού Καλαμαριάς 21 4-13
13) ΚΑΟΔ 19 2-15

* ΑΟ Αρετσού, Λεύκιππος Ξάνθης, ΓΑΣ Κομοτηνή, Πανσερραϊκός, ΜΓΣ Γέφυρας και ΚΑΟ Δράμας έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (20η, 17/02):
ΔΕΚΑ – Γέφυρα
ΚΑΟΔ – Φίλιππος Βέροιας
Κομοτηνή – Μαχητές Πειραματικό
Αρετσού – Καβάλα
Ερμής Λαγκαδά – Πανσερραϊκός
ΧΑΝΘ – Λεύκιππος Ξάνθης

Ρεπό: Μακεδονικός

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Basket League: Το πανόραμα της 19ης αγωνιστικής

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής. Με σπουδαίες αναμετρήσεις συ…