Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-82

Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-82

IMG 7338 jpeg

Με όπλο τα τρίποντα  η Μπασκόνια επικράτησε της Μακάμπι.

Η Μπασκόνια βρέθηκε να… κυνηγάει στο σκορ τους Ισραηλινούς, μετά το εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο (26-20). Ωστόσο, στο δεύτερο ήταν καταιγιστική επιθετικά βάζοντας 34 πόντους και από το -6 βρέθηκε στο +7 (54-47). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν επέτρεψε στους παίκτες του Όντεντ Κάτας να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Βάσκοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους σε διαφορά κοντά, ή και πάνω από τους 10 πόντους. Κάπως έτσι διαχειρίστηκαν την κατάσταση έως το φινάλε και επικράτησαν με 92-82.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάικ Κότσαρ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην 9η θέση με ρεκόρ 13-12. Η Μακάμπι μέτρησε την τέταρτη ήττα της στα τελευταία πέντε ματς, επιβεβαιώνοντας την κακή της φόρμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82.