Κεντρική Basket League Λαύριο – Περιστέρι 64-86

Λαύριο – Περιστέρι 64-86

IMG 0741 jpeg

Εύκολο βράδυ για το Περιστέρι…

Με άνεση πέρασε από το Λαύριο το Περιστέρι, επικράτησε με 64- 86 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Στο 12-6 ανέβηκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (8-1 εντός και 4-5 εκτός έδρας), ενώ στο 6-12 έπεσε η ομάδα του Κώστα Μέξα (4-5 εντός και 2-7 εκτός έδρας),

Μετά το αρχικό 3-0 του Περιστερίου με πόντους του Τόμπσον, το Λαύριο απάντησε με σερί 6-0 και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η ευστοχία του Χόρκλερ έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (16-10, 6′), ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Γόντικα, ο οποίος υπέγραψε το 20-12 για την ομάδα του Κώστα Μέξα. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αμυντικά και μείωσαν σε 20-17 στο φινάλε του δεκάλεπτου, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ράγκλαντ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασαν καλά πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα. Η ομάδα των δυτικών προαστίων βρέθηκε στο 30-25 στα μισά της περιόδου, αλλά το Λαύριο ισοφάρισε γρήγορα με 5-0 σερί. Όμως, ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς και ένα έμμεσο τρίποντο τουΜήτρου-Λονγκ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +4 (38-34) στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για το Περιστέρι, που με τρίποντα των Τόμπσον, Κασελάκη και Λοβέφθασε στο +11 (47-36) στο 22′. Όμως οι Θόρντον, Γόντικας και Μουρ έφεραν ένα σερί 9-0 για το Λαύριο, που μείωσε σε 47-45 στο 24′. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν ισορροπήσει την κατάσταση, όμως στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου κυριάρχησε απόλυτα το Περιστέρι, που με επιμέρους 14-4, βρέθηκε στο +12 (61-49) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ της αναμέτρησης και το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς εκκίνησαν την τελευταία περίοδο με σερί 7-0, που τους έφερε στο 68-49, 7:28 πριν το φινάλε του αγώνα. Κάπως έτσι τελείωσαν όλα. Με το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης να είναι μία τυπική διαδικασία, καθώς το Περιστέρι είχε ξεφύγει τόσο, που δεν επέτρεψε στο Λαύριο να διεκδικήσει κάτι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86.