Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 66-81 (vid)

Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 66-81 (vid)

b69708e3 968d 49c5 b37d 03bb555fdf52 jpg

Επέστρεψε στις νίκες και βλέπει πλέι οφ η Βαλένθια

Η Βαλένθια ήταν καταιγιστική στην έδρα της Άλμπα και έφτασε στη 13η νίκη της στην Euroleague αφού επικράτησε εύκολα των Γερμανών (66-81). Η ομάδα του Μούμπρου μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και στο τέλος της 1ης περιόδου είχε μικρή διαφορά (15-20) όμως είχε κάνει σαφές στους γηπεδούχους ότι δεν πήγε να ηττηθεί στο Βερολίνο.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν την ενέργειά τους και κατάφερναν να αυξάνουν τη διαφορά. Στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 12 πόντους (30-42) και έδειχναν απόλυτο φαβορί για τη νίκη.

Αυτή την επικύρωσαν ουσιαστικά στην 3η περίοδο, αφού δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους και στο 30′ το σκορ ήταν στους 20 πόντους (45-65).

Ο αγώνας είχε πάρει πλέον τον δρόμο του και το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε που θα φτάσει η τελική διαφορά. Οι Ισπανοίσυνέχισαν στο τέμπο τους, οι Γερμανοί απαντούσαν στα καλάθια όμως δεν έβρισκαν ένα σερί που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και κάπως έτσι ο αγώνας κρίθηκε υπέρ της Βαλένθια που επιστρέφει στην Ισπανία με χαμόγελα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-42, 45-65, 66-81