Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Τενερίφη – Περιστέρι 89-68

Τενερίφη – Περιστέρι 89-68

tenerife peristeri jpg

«Βούλιαξε» το Περιστέρι…

Την ήττα στην Ισπανία γνώρισε το Περιστέρι από την Τενερίφη με 89-68 για την 2η αγωνιστική της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο από το ξεκίνημα, δεν έδωσαν στην ελληνική ομάδα τη δυνατότητα να ελπίζει σε πολλά. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-14 με καλάθι του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κάιλ Γκάι ο οποίος ήταν και ο ηγέτης της 1ης περιόδου. Η διαφορά ξεπέρασε τους +20 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή του +24 (47-23) λίγο πριν το ημίχρονο (47-25 20”).

Με το επί μέρους σκορ στο 24-23 στην 3η περίοδο, το Περιστέρι μπήκε ξανά στο παιχνίδι, όμως αυτό βέβαια δεν ήταν αρκετό με την τιμή της διαφοράς να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο με το δεκάλεπτο να λήγει στο 71-48.

Τελική ευθεία… Η διαφορά έφτασε έως και τους +30 (80-50). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρόλο που είχε τον χρόνο δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68.