Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 106-101 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 106-101 (vid)

Τζάναν Μούσα Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Μούσα οδήγησε ξανά τη Ρεάλ σε νίκη.

Η Ρεάλ πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στη φετινή Euroleague, την 21η αλλά η Μακάμπι δεν της το έκανε εύκολο. Οι Μαδριλένοι με εκπληκτικό Μούσα πέτυχαν 106 και δέχθηκαν 101 πόντους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της κατάταξης, με τη Μακάμπι να δείχνει πως δεν θα είναι εύκολη υπόθεση για κανέναν αντίπαλο και να μετρά πλέον 13 νίκες και 11 ήττες.

Η τριπλέτα Μούσα (19π.), Πουαριέ και Χεζόνια (16π.) ήταν οι πρωταγωνιστές της Ρεάλ απέναντι στον Μπόλτγουιν που είχε 28 με 6 ασίστ και τον Κόλσον με 25 και 6 ριμπάουντ.

Ο Ντεκ έδωσε προβάδισμα +6 στη Ρεάλ (10-4) στα πρώτα λεπτά του αγώνα, στο 7’ το σκορ ήταν 22-18 με τον Ριβέρο, ενώ ο Μούσα με δική του ενέργεια έκλεισε το ημίχρονο 29-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Γιαμπουσέλε και Πουαριέ η Ρεάλ είχε προηγηθεί 36-25 στο 13’ και 45-35 στο 17’. Ο Κόλσον έκανε μια προσπάθεια να κρατήσει τη Μακάμπι στο παιχνίδι και στο 19’ έκανε το 45-40, με την τελευταία λέξη για το ημίχρονο να τη λέει ο Καμπάτσο (42-35).

Η Ρεάλ ούτε στο δεύτερο ημίχρονο έχασε το προβάδισμα και η Μακάμπι ήταν διαρκώς σε θέση κυνηγού. Ο Σόρκιν μείωσε 71-66 στο 27’, και στο 35’ ο Γουέμπ έκανε το 91-87. Η Ρεάλ διατήρησε την ψυχραιμία της, και κυρίως είχε τον Μούσα ο οποίος 24’’ πριν το τέλος έκανε το 103-98. Ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 104-101 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Χεζόνια με καλάθι δύο πόντων διαμόρφωσε το τελικό 106-101.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-45, 80-73, 106-101.

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65

Επιβίωσε στην Πόλη η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε διά πυρός και σιδήρου απ…