Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Βιλερμπάν 64-76 (vid)

Μπάγερν – Βιλερμπάν 64-76 (vid)

paris lee asvel jpg

Η Βιλερμπάν σόκαρε την Μπάγερν…

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Βιλερμπάν, περιορίζοντας την Μπάγερν Μονάχου στην 4η περίοδο κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 76-64, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πάρις Λι και Γιουσούφα Φαλ έκαναν τη διαφορά για τους Γάλλους με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ απελπιστικά μόνος στην επίθεση ήταν ο Κάρσεν Έντουαρντς για τους Γερμανούς με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στο 5-18 η ομάδα του Πουπέ, έπεσε στο 9-14 εκείνη του Λάσο στην κατάταξη της Euroleauge.

H Βιλερμπάν παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με διαφορά +11 πόντων, σε αντίθεση με την Μπάγερν, η οποία έψαχνε τρόπους για να καλύψει την απουσία του  Σέρτζ Ιμπάκα πριν από το τζάμπολ. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας με 11 ασίστ, τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας ήταν αυτά που έγραψαν το 50-59 στην 3η περίοδο.

Τελική ευθεία… Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τα τέσσερα εύστοχα τρίποντα των Έντουαρντς και Φρανσίσκο, διαμόρφωσαν το 62-68 στο 36”. Η Γαλλική ομάδα άντεξε στην αντεπίθεση των Βαυαρών που μείωσαν μέχρι τους 4 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 64-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 29-40, 50-59, 64-76.