Κεντρική Διεθνή Eurocup Μούρθια – Προμηθέας 90-81

Μούρθια – Προμηθέας 90-81

root new jpg e1706650986729 webp

Την ήττα από την Μούρθια, γνώρισε ο Προμηθέας.

Την πρώτη του ήττα με 90-81 υπέστη ο Προμηθέας από τη Μούρθια στη δεύτερη αγωνιστική του Τοp 16 στο Basketball Champions League.

Mε κορυφαίους τους Χέιλ και Κάουαν που σημείωσαν 29 και 20 πόντους αντίστοιχα, ο Προμηθέας πάλεψε να διορθώσει την εικόνα του, ωστόσο η Μούρθια τιμώρησε όλα τα λάθη των φιλοξενούμενων και συνέχισαν τις νίκες στο BCL.

Tο αμυντικό πρόβλημα και τα λάθη ανάγκασαν τον Προμηθέα να κυνηγάει στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Η Μούρθια προηγήθηκε με 25-15 στο 8’ και στη συνέχεια είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, μεταφέροντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι με επιθετική αιχμή τον Τοντόροβιτς. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσαν για ένα διάστημα το αμυντικό τους κομμάτι, ωστόσο τα απανωτά λάθη στο τέλος της δεύτερης περιόδου έδωσαν το δικαίωμα στη Μούρθια να έχει το προβάδισμα με 46-34 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας δεν έβρισκε εύκολα λύσεις με συνέπεια να δεχτεί επιμέρους σκορ 19-12 και να μείνει πίσω με 19 πόντους διαφορά (65-46). Τα πράγματα δεν εξελίσσονταν ιδανικά για την πατρινή ομάδα, όμως δεν τα παράτησε και στην τελευταία περίοδο πάλεψε, ειδικά μετά τα μέσα του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, κάτι που ήταν δύσκολο όμως με επιμέρους 35-25 μείωσαν την απόσταση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 39-30,51-49,83-64.