Κεντρική Διεθνή Eurocup Κλουζ – Άρης 90-74 (vid)

Κλουζ – Άρης 90-74 (vid)

IMG 5993 jpeg

Βαριά ήττα στη Ρουμανία για τον Άρη.

Την ήττα από την Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ γνώρισε ο Άρης με 90-74, στο πλαίσιο του 14ης στροφής του EuroCup. Στο 6-8 έπεσαν οι κιτρινόμαυροι του Γιάννη Καστρίτη (3-3 εντός και 3-5 εκτός έδρας), ενώ στο Στο 10-4 ανέβηκαν οι Ρουμάνοι (6-2 εντός και 4-2 εκτός έδρας).

Η Κλουζ έπιασε στον… ύπνο τον Άρη που ξεκίνησε με 0/3 σουτ και 2 λάθη με αποτέλεσμα να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 9-0. Όπως αποδείχθηκε αυτό «ξύπνησε» τους «κίτρινους» οι οποίοι απάντησαν με δικό τους 11-0 για το 10-11 και ύστερα από συνεργασίες του Μποχωρίδη με τον Ντε Σόουζα. Έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο έως το τέλος του α’ δεκαλέπτου (23-22) με τους παίκτες του Καστρίτη να έχουν 5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, μόλις 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 2 λάθη ενώ αντίστοιχα η Κλουζ είχε μετρήσει 6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 6 λάθη.

Αν και στο 11′ ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 23-24 στη συνέχεια πλήρωσε την αστοχία του από μακριά και έδωσε το δικαίωμα στην Κλουζ να «τρέξει» σερί 11-0 και να βρεθεί στο -10 (34-24). O Κάτε είχε κάνει την μεγαλύτερη ζημιά από το low post έχοντας 11 πόντους με 5/5 δίποντα, ενώ οι Στιπάνοβιτς και Σίλεϊ είχαν συμπληρώσει από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα έως το ημίχρονο (45-38). Ο Μπλούμπεργκς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη (8π., 2/4τρ.) με τους «κιτρίνους» να είχαν 10/17 δίποντα αλλά και 4/13 τρίποντα ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα καλύτερο ποσοστό στα δίποντα με 15/20 ενώ σούταραν και με 43% στα τρίποντα με 3/7.

Ακόμα χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Άρη στην 3η περίοδο. Κακή άμυνα, αστοχία στην επίθεση και οι Ρουμάνοι «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση της νίκης. Στο 28′ είχαν εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο +22 (74-52) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είχε παραδώσει τα όπλα στο ματς. Η 3η περίοδος έκλεισε με την Κλουζ να έχει το προβάδισμα με 76-54 και να «γεμίζει» τη στατιστική με 21/30 δίποντα (!), 6/11 τρίποντα, 16/23 βολές και 20 ασίστ για 10 λάθη. Ο Άρης είχε στο 3ο δεκάλεπτο 11 ασίστ για 11 λάθη και 6/21 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Eurocup

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…