Κεντρική Ψαγμένα Εφές – Μπαρτσελόνα 98-74 (vid)

Εφές – Μπαρτσελόνα 98-74 (vid)

Εφές - Μπαρτσελόνα

Επιβλητική Εφές δεν άφησε περιθώρια στην Μπαρτσελόνα.

Η Εφές επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα για την 22η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη της (μετά τη Βίρτους) και υποχρέωσε την Ισπανική ομάδα στην έβδομη, δείχνοντας πως έχει αρχίσει να ανεβάζει στροφές.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-13. Η εικόνα των δύο αντιπάλων δεν άλλαξε ιδιαίτερα και στη δεύτερη περίοδο, με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμα και στο ημίχρονο (42-39).

Η ανάπαυλα δεν έκοψε τον ρυθμό της Εφές, η οποία ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική, έκλεισε την περίοδο με 72-60 ενώ πρώτα είχε κάνει επιμέρους σκορ 30-21. Η Μπαρτσελόνα από ένα σημείο και έπειτα έδειχνε πως ίσως δεν πίστευε αυτό που συνέβαινε, δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα και η 4η περίοδος να ανήκει στην Εφές. Το σκορ 4:13 πριν το τέλος ήταν 91-69 και όλα έμοιζαν με τυπική διαδικασία, καθώς ο πρωταγωνιστής ήταν ένας και αυτός λεγόταν Εφές.

Ο Μπομπουά με 21 πόντους (4/4 2π., 4/5 3π., 5 ασ.) ήταν ο κορυφαίος της Εφές, εξαιρετικός ο Λάρκιν με 15, καθώς και οι Πλάις 17, Οτούρου 15. Στα θετικά της βραδιάς για τον Ερντέμ Τσαν, εκτός από τη νίκη η επιστροφή του Κλάιμπερν (5π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74