Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Ερυθρός Αστέρας 89-80 (vid)

Άλμπα Βερολίνου – Ερυθρός Αστέρας 89-80 (vid)

thomas alba jpg

Έδειξε «χαρακτήρα» η Άλμπα Βερολίνου.

Η Άλμπα Βερολίνου άντεξε στην αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 89-80, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 5-18 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 9-14 ο Ερυθρός Αστέρας στην κατάταξη της διοργάνωσης, με τους Σέρβους να χάνουν έδαφος για τη δεκάδα.

Για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα η Άλμπα χρειάστηκε μόνο το 2ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα ανταγωνιστικό 1ο δεκάλεπτο (18-16), λάθη του αντιπάλου και με πρωταγωνιστές τους Ματ Τόμας και Γκαμπριέλε Πρότσιντα πήραν το προβάδισμα με +15 (51-36 30”).

Στο ίδιο μομέντουμ κύλισε και το Β΄μέρος της αναμέτρησης… Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησε να να αντιδράσει αλλά μάταια, αφού η διαφορά έφτασε στους +22 (70-48), με τους Γερμανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Στο 35” ο Ντος Σάντος  έβγαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, έχοντας βελτιώσει την εικόνα του στην άμυνα, ο Αστέρας «ροκάνισε» τη διαφορά (83-78) και έφτασε αρκετά κοντά στη διεκδίκηση. Οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν έτσι… Δείχνοντας «χαρακτήρα» έγραψαν το τελικό 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 10-16,51-36,72-54, 89-80.