Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Άρης 91-93

ΑΕΚ – Άρης 91-93

Βασίλης Τολιόπουλος ΑΕΚ - Άρης

Με υπογραφή Τολιόπουλου ο Άρης πέρασε από τα Λιόσια

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε μεγάλο παιχνίδι με 25 πόντους, ο Γκάλινατ ακολούθησε και ο Άρης πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 93-91.

Ο ΜακΡέι ήταν ορεξάτος στα πρώτα λεπτά και η ΑΕΚ πήρε τα ηνία (7-3, 3′). Ο Αμερικανός άσος παρέμενε ορεξάτος και μα την άμυνα της Ένωσης να είναι συνεπής η διαφορά ανέβηκε (13-5, 6′). Χάρελ και Μπάνκστον προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η ΑΕΚ είχε ρυθμό και με τον Μόργκαν να βγαίνει μπροστά ανέβασε τη διαφορά ξανά (19-11, 8′). Ο Άρης κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, με τους Γκάλινατ και Σανόγκο να σκοράρουν και να μειώνουν σε 22-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και χάρη σε Μπάνκστον και Τολιόπουλο, που ανέλαβαν δράση, πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς (28-29, 14′). Ο Μπάνκστον συνέχισε να σκοράρει για τον Άρη (30-33, 15′). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε με Νάιτ και Ραντλ (35-33, 16′). Η είσοδος του Γκάλινατ στο παρκέ έδωσε μια επιπλέον λύση στον Άρη, που έχτισε προβάδισμα (36-41, 19′). Η ΑΕΚ όμως δεν άφησε τους παίκτες του Καστρίτη να ανοίξουν τη διαφορά και με τους Μόργκαν-Ραντλ να σκοράρουν μείωσαν για το 42-43 του πρώτου μέρους.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος και ο Άρης ανέβασε τη διαφορά (44-50, 23′). Ο Χάρελ ακολούθησε τον συμπαίκτη του, η άμυνα του Άρη έκλεισε κάθε διάδρομο και η διαφορά ανέβηκε (47-56, 24′). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση με Νάιτ και Νετζήπογλου (55-59, 26′). Η Ένωση συνέχισε να πιέζει. Ο Μπράντον Νάιτ ανέβασε την απόδοσή του, ο ΜακΡέι πάτησε ξανά παρκέ και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (66-64, 29′). Ο ΜακΡέι μάλιστα είπε και την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και με τρίποντο έγραψε το 71-67 για την Ένωση.

Η αντίδραση του Άρη στην τέταρτη περίοδο ήταν εξαιρετική, με τους Μπλούμπεργκς και Σανόγκο να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα του Καστρίτη (73-76, 33′). Η ΑΕΚ είχε υπομονή, χτύπησε κοντά στο καλάθι και πήρε τα ηνία με Ραντλ και Τίλμαν (77-76, 35′). Ο Άρης απάντησε αμέσως, με Γκάλινατ και Μπάνκστον να βγαίνουν μπροστά και να ανακτά τον έλεγχο σε κρίσιμο σημείο (79-83, 37′). Ο Βασίλης Τολιόπουλος «μίλησε» στο πιο κρίσιμο σημείο και με μεγάλο σουτ έστειλε τον Άρη στο +5 (81-86, 38′). Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με Κουζέλογλου και Μόργκαν, αλλά ένα πολύ μεγάλο σουτ του Τολιόπουλο έβαλε και πάλι τον Άρη μπροστά (86-89, 23,8” για το τέλος).Το παιχνίδι πήγε στη ρωσική ρουλέτα, με τον Άρη να είναι ψύχραιμος και να φτάνει σε μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93.