Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα 80-85 (vid)

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα 80-85 (vid)

Satoransky batcelona 1 jpg

Έφυγε με το διπλό από τη Λιθουανία η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατάφερε να κερδίσει τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 85-80. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος, με τους μπλαουγκράνα να είναι ψύχραιμοι στο φινάλε και πήραν το μεγάλο διπλό.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 5-0 στο ξεκίνημα, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε άμεσα με σερί 11-0 (11-5). Οι ανατροπές στο πρώτο δεκάλεπτο δεν σταμάτησαν και οι μπλαουγκράνα ανέκτησαν το προβάδισμα τους. Η ομάδα της Βαρκελώνης είχε τον έλεγχο και μάλιστα πήρε και διαφορα έξι πόντων (22-28).

Η Ζαλγκίρις ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα. Οι Λιθουανοι σε μικρό χρονικό διάστημα έτρεξαν ένα επί μέρους 15-2 και έφεραν και πάλι τούμπα το ματς (37-30). Το σκορ ήταν αρκετά υψηλό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 107 πόντοι! Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ (52-56) με τον Λαπροβίτολα να βομβαρδίζει (4/6 τρίποντα).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα ξανά έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Μπιρούτις. Ο Λιθουανός σέντερ έκανε όργια και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 17 πόντους και 8/9 δίποντα (73-70). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Ζαλγκίρις και Μπαρτσελόνα έδιναν μεγάλη μάχη δίχως καμία να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα (80-78).

Ο Σατοράνσκι έβαλε ξανά μπροστά την Μπαρτσελόνα 2,57′ πριν από το τέλος του ματς (80-81). Στη συνέχεια ακολούθησαν σωρεία αντοχών σουτ εκατέρωθεν. Ο Λαπροβίτολα 37″ πριν το τέλος με 2 βολές έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Κίναν Έβανς ήταν μοιραίος για τη Ζαλγκίρις, καθώς αστόχησε σε τρίποντο. Ο Σατοράνσκι με 2 βολές έγραψε το 85-80 και κλείδωσε τη νίκη για την Μπάρτσα.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 52-56, 73-70, 80-85

Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 86-88

Κολοσσός… Ράγκλαντ έστειλε το Περιστέρι στα ημιτελικά Έπειτα από ένα φοβερό ματς, το…