Κεντρική Διεθνή Eurocup Γκραν Κανάρια – Άρης 93-65

Γκραν Κανάρια – Άρης 93-65

toliopoulos

Κυριαρχεί η Γκράν Κανάρια στο BCL.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Γκράν Κανάρια επικράτησε του Άρη με 93-65, συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία της στο EuroCup (10/10).

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε με προβάδισμα 8-2 στο 2′. Ο Άρης αντέδρασε και μείωσε σε 8-6 στο 4′, ενώ είχε στο πλευρό του περίπου 30 φιλάθλους. Ο Άρης προηγήθηκε με 11-13 για λίγο. Η ισπανική ομάδα πήρε προβάδισμα με +6 (19-13). Ο Άρης προσπαθούσε να αντιδράσει με την 1η περίοδο να λήγει με +2 (29-17). Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς της διαφοράς των δυο ομάδων, με τον Άρη να μένει ανταγωνιστικός και τους παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς να τρέφονται από την ελάχιστη διψήφια διαφορά πόντων. Στα μέσα της αναμέτρησης, οι Θεσσαλονικείς έκαναν μια προσπάθεια να καλύψουν τους 11 πόντους, αλλά ο Λάμερς δεν άφηνε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφύγει (49-38).

Υπέκυψε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη…

Στην 3η περίοδο ο Άρης έσβησε στον αγωνιστικό χώρο και υποκλίθηκε στην ποιότητα της Γκραν Κανάρια… Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν το υψηλό προβάδισμα τους (58-43 26΄). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Άρη πίσω στο σκορ με 22 πόντους (72-50).

Τελική ευθεία… Η Γκραν Κανάρια εκμεταλλευόμενη την «απραγία» των Ελλήνων, σημείωσε με ευκολία το τελικό 93-65, διατηρώντας έτσι την αήττητη πορεία της.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Eurocup

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…