Κεντρική Διεθνή Eurocup Άρης – Σλασκ 93-71 (vid)

Άρης – Σλασκ 93-71 (vid)

Ρομπέρτο Γκάλινατ Άρης

Καταιγιστικός ο Άρης συνέτριψε τη Σλασκ.

Ο Άρης επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Σλασκ Βρότσλαβ (93-71) και παρέμεινε στην εξάδα αλλά και σε τροχιά Playoffs στο Eurocup. Τα 13 κλεψίματα σε συνδυασμό με το 17/33 που είχε ο Άρης στα τρίποντα, ήταν δύο από τα στοιχεία που έδωσαν στον «Αυτοκράτορα» τη νίκη στο Nick Galis Hall.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν εξαιρετικός (16π.) και οδήγησε τον Άρη μέχρι η υπόθεση νίκη να… καθαρίσει και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βασίλης Τολιόπουλος (18π.). Η πολωνική ομάδα σε καμία στιγμή του αγώνα δεν απείλησε τους γηπεδούχους.

Η συνέπεια και η σκληράδα που είχε ζητήσει ο Γιάννης Καστρίτης από τους παίκτες του, βγήκαν στο παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο και αν προσθέσουμε σε αυτά την κυριαρχία κάτω από το καλάθι (14 ριμπάουντ), καταλαβαίνουμε εύκολα το 22-11 της Α’ περιόδου.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου το ποσοστό του Άρη στο τρίποντο είχε αγγίξει το 9/18 και η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +17 (39-22). Σε εκείνο το σημείο (καθόλου παράλογο) η άμυνα χαλάρωσε λίγο και ο Γκραβέτ βρήκε ευκαιρία να μειώσει. Πέτυχε δέκα συνεχόμενους πόντους, έκανε το σκορ 41-31 (18’) αλλά ο Άρης… ξύπνησε και επανέφερε την τάξη και το ημίχρονο έκλεισε 49-33.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» βασίστηκαν ξανά στην άμυνά τους, πίεσαν, έκλεψαν την μπάλα και υποχρέωσαν τη Σλασκ σε αρκετά λάθη. Η διαφορά πήγε ξανά στο +18 (58-40 στο 25’), αλλά ξανά ο Γκραβέτ σαν να έπαιζε μόνος του προσπάθησε να βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Αυτό που πέτυχε με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ήταν να μειώσει στο 61-50. Ο Καστρίτης έβαλε τον Σταρκ πάνω στον Γκραβέτ και ο Αμερικανός έκλεψε και έβαλε πέντε πόντους με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει 71-50.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια… κόπια των προηγούμενων. Ο Άρης είχε σαφές προβάδισμα, κάποιες στιγμές χαλάρωνε, η Σλασκ μείωνε (76-64 στο 35) αλλά εκεί ο Βασίλης Τολιόπουλος ανέλαβε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη με έξι διαδοχικούς πόντους, έκανε το 82-67 στο 37’ και τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία έως το τέλος και το 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71

Περισσότερα από Λένα Καραλή
Περισσότερα σε Eurocup

Ολυμπιακός· Η απονομή του τρόπαιου (vid)

Κυριάρχησαν τα χαμόγελα στην απονομή του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 8ο πρωτάθλη…