Κεντρική Διεθνή Eurocup Άρης – Λιετκαμπέλις 69-60

Άρης – Λιετκαμπέλις 69-60

Άρης - Λιετκαμπέλις

Η δύναμη της έδρας βοήθησε τον Άρη να πάρει τη νίκη.

Την 4η νίκη του σε 11 αγώνες του EuroCup, πανηγύρισε στο Nick Galis Hall, ο Άρης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε της Λιετκαμπέλις με 69-60, προσφέροντας εντυπωσιακές φάσεις στο κοινό.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα ήταν η αναμέτρηση, με τον Άρη να διατηρείται μπροστά στο σκορ, χάρη στα μακρινά σουτ των Μπλούμπεργκς, Γκάλινατ και Χάρελ. Η 1η περίοδος έκλεισε με τη διαφορά +2 πόντων (18-16). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έλεγξε το παιχνίδι από την άμυνα του και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε μόλις 24 πόντους, ενώ χάρις το εύστοχο τρίποντο του Ρόνι Χάρελ, προηγήθηκε με +12 (35-23) 18’’ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (35-24, 10”).

Με άλλο πρόσωπο μπήκε στην επανάληψη η αντίπαλη ομάδα, τρέχοντας ένα επιμέρους 20-12 στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 47-44. Τα τέσσερα μακρινά εύστοχα καλάθια των Σιρβίντις, Βάρνας και Μπίρτσεβιτς έβαλαν σε μπελάδες τους γηπεδούχους (57-56). Ο Άρης δεν το άφησε έτσι… Απάντησε με σερί 6-0, διαμορφώνοντας το 62-57. Οι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν περιθώρια να ανατραπεί η κατάσταση, έχοντας για όπλο την άμυνα διαμόρφωσαν το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

Περισσότερα σε Eurocup

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…