Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ζαλγκίρις 64-62 (vid)

Άλμπα – Ζαλγκίρις 64-62 (vid)

Άλμπα -Ζαλγκίρις

«Λύγισε» στο τέλος η Ζαλγκίρις…

Με «οδηγό» τον Τίμαν και «συνοδηγό» τον Μάτισεκ η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Ζαλγκίρις με 64-62 στη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Στην πρώτη περίοδο η Λιθουανική ομάδα έκανε αισθητή την παρουσία της από τα πρώτα λεπτά, με τον Γκεντράιτις να οδηγεί το σύνολο του Καζίς Μακσβίτις, χτίζοντας μια διαφορά +7 πόντων 20-13.

Με άλλη ενέργεια μπήκε στη 2η περίοδο η Άλμπα, με τους Πρότσιντα και Τίμαν, η Γερμανική ομάδα έριξε τη διαφορά. Οι Λιθουανοί έμειναν στάσιμοι, αφού η αστοχία τους χτύπησε την πόρτα. Οι Γερμανοί έκλεισαν το ημίχρονο με 28-25.

Σε χαμηλά επίπεδα έμεινε το σκορ στην επανάληψη… Οι γηπεδούχοι προσπαθήσαν να βοούν λύσεις, όμως οι κακές επιλογές τους στοίχησαν, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με +6 (39-45).

Τα πάνω – κάτω ήρθαν στην τελευταία περίοδο… Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τους εύστοχους πόντους των Τίμαν και Μάτισεκ, έγραψαν το τελικό 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62.