Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε από τη Νάξο η Μεγαρίδα

Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε από τη Νάξο η Μεγαρίδα

Πέτρος Γερομιχαλός Elite League

Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Μεγαρίδα, αφήνοντας εκτός συνέχειας τα Φανάρια.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Μεγαρίδα. Η ΝΕΜ εκμεταλλευόμενη το εξαιρετικό της δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε των Φαναριών Νάξου και 72-66 και πήρε το εισιτήριο. Οι Ναξιώτες έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση. Οι παίκτες του κόουτς Ρουμελιώτη 48” πριν το τέλος μείωσαν στους 2, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη – πρόκριση.

Η Μεγαρίδα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ (24-18). Η διαφορά, όμως, έγινε στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους 17-9 εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έδειξαν να ελέγχουν στο ματς. Στο δεύτερο μέρος και κυρίως στην τέταρτη περίοδο χαλάρωσαν υπερβολικά. Τα Φανάρια έκαναν την αντεπίθεση τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής, δίχως όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή (66-72).

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια-ΝΕ Μεγαρίδος 66-72
Διαιτητές: Ζακεστίδης – Καλογριάς – Τζίμης.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 27-41, 49-61, 66-72.
ΦΑΝΑΡΙΑ (Ρουμελιώτης): Παρασκευόπουλος 11, Γκιγκαούρι, Στεργίου, Νεόφυτος 4, Γκαβασιάδης 11, Στάθης 16 (2τρ. 13ρ.), Βουτυρόπουλος, Κρανιάς 3 (1), Χαρούνι 10, Λάκοβ 11.
ΜΕΓΑΡΙΔΑ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 11 (1), Γκατζιάς 5, Ιωάνου 5 (1), Τσόχλας 9 (1), Κοκορέλης 13 (3), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 8 (11ρ.), Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 18 (2).