Κεντρική Διεθνή Eurocup Σλασκ Βρότσλαβ – Άρης 63-80

Σλασκ Βρότσλαβ – Άρης 63-80

cd5f0f26 3d0f 4f44 80f3 1b53ba318959

Ο Άρης πήρε μεγάλο διπλό και έφτασε τις 2 νίκες στο Eurocup.

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό Eurocup πανηγύρισε ο Άρης, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Σλακ Βρότσλαβ με 80-63. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Γκάλινατ και Καρ ήταν εντυπωσιακοί επιθετικά και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο μεγάλο διπλό.

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκε με double score (7-14). Ο Γκάλινατ ήταν η αιχμή του δόρατος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (8 πόντοι), ενώ ο Τολιόπουλος καθοδηγούσε μαεστρικά τους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισαν την περίοδο μπροστά με έξι πόντους (16-22).

Η Σλασκ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 6-0 έφερε το ματς στα ίσια, ενώ κατάφερε να κάνει και την ανατροπή (25-24). Η δεύτερη περίοδος ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με τον Άρη μπροστά (42-43). Ο Γκάλινατ συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση (16 πόντοι), ενώ από κοντά ακολουθούσε και ο Καρ (13 πόντοι).

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε σταδιακά να αυξήσει τη διαφορά. Η μέγιστη τιμή της στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε τους 9 πόντους (52-61), ενώ στην τελευταία περίοδο για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (52-63).

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (57-73). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης πήρε τη νίκη με 80-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80