Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Ζαλγκίρις 93-79 (vid)

Ρεάλ – Ζαλγκίρις 93-79 (vid)

poirie real zalgiris jpg

Τρία στα τρία για τη Ρεάλ.

Αήττητη παρέμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης στη φετινή Ευρωλίγκα. Η «Βασίλισσα» επικράτησε και της Ζαλκγίρις με 93-79 και έκανε το 3/3 στη διοργάνωση. Οι Λιθουανοί έβαλαν δύσκολα στην ισπανική ομάδα, αλλά στην τελευταία περίοδο καθάρισε και πήρε τη νίκη.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (11-10). Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Αργεντινός γκαρντ καθοδηγούσε μαεστρικά τη Ρεάλ και μέτρησε 14 πόντους, με την ομάδα της Μαδρίτης να έχει τα ηνία στο σκορ (25-19).

Η Ρεάλ Μαδρίτης σ’ ακόμη ένα ματς βομβάρδιζε έξω από τα 6,75μ., αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η Ζαλγκίρις είχε τις λύσεις και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (33-30). Σ’ εκείνο το σημείο η «Βασίλισσα» πάτησε γκάζι. Με ένα εκπληκτικό σερί 11-0 πάτησε την ομάδα του Κάουνας και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (44-30). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Ματέο να κρατάει το προβάδισμα (53-43).

Ζαλγκίρις Κάουνας δεν το έβαζε κάτω. Με δικό της σερί 9-2 απάντησε στους γηπεδούχους και επέστρεψε ξανά στο ματς (55-52). Η Ρεάλ μετά το νωθρό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, «ξύπνησε» και κατάφερε να ανακτήσει το χαμένο διψήφιο προβάδισμα της (63-52). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους δίχως, όμως, να χτίσουν διαφορά ασφαλείας ενόψει της τέταρτης περιόδου (70-62).

Με ένα γρήγορο σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Ρεάλ εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά στους 15 (77-62) και έδειξε να καθαρίζει το ματς. Τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά και η Ρεάλ τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 93-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-43, 70-62, 93-79