Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Προμηθέας – Οπάβα 115-66

Προμηθέας – Οπάβα 115-66

7A2A41F6 C893 4381 9227 2372A4BE3C91

Διέλυσε την Οπάβα ο Προμηθέας.

Σαν να ήταν προπόνηση για τον Προμηθέα. Επικράτησε της Τσέχικης, Οπάβα με διαφορά 49 πόντων (115-66), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Επιθετικός πλουραλισμός (7 παίκτες του Προμηθέα τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων), εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας και άμυνα για σεμινάριο, που εκτός των άλλων οδήγησε τους Τσέχους σε 24 λάθη, απλοποίησαν το έργο της ελληνικής ομάδας. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κρις Κόφι με 16 πόντους, ενώ από την Οπάβα προσπάθησε ο Άνταμ Πέτσατσεκ επίσης με 16.

Οι Πατρινοί φανέρωσαν τις προσθέσεις τους από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε στο 10′ το 32-15, ενώ με 9/12 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 17/22 βολές και 18 ασίστ με μόλις 4 λάθη μέχρι το ημίχρονο, διαμόρφωσαν το 65-27 στο 20΄. Η ελληνική ομάδα δεν κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη και με επίδειξη δύναμης πήρε τη νίκη στην πρώτη της εφετινή ευρωπαϊκή υποχρέωση.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66.