Κεντρική Basket League Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66

173B3E87 BDB3 43A5 890E E86899DC5C95

Νίκη απόδραση για τον Παναθηναϊκό.

Με «οδηγό» τον Γκριγκόνις και «συνοδηγό» τον Καλαϊτζάκη, ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -19 στο Ανδρέας Παπανδρέου νικώντας στο Περιστέρι με 66-64

Δεν ξεκίνησε όπως ήθελε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, τα δύο φάουλ του Γκριγκόνις έκανα τον Αταμάν να καλέσει time out στα πρώτα 3΄αγώνα (4-0). Από την άλλη το Περιστέρι με τον Ράγκλαντ , έκανε ότι ήθελε στο παρκέ (8-6). Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» μετρούσαν 4/16 σουτ, με τον Παναθηναϊκό να έχει 3/12.σουτ, δύο ασίστ  και τέσσερα λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 13-11.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, έψαχνε έναν παίκτη να βγει μπροστά και να βοηθήσει στη δημιουργία, οι πράσινοι δεν ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση (25-15). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχοντας 13/31 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 1/2 βολές και 27 ριμπάουντ έφυγε για τα αποδυτήρια με 36-24.

Αντίδραση έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι στην 3η περίοδο, από το -19 πήγε στο -9, έχοντας ηγέτες τους Γκριγκόνις – Καλαϊτζάκη. Το 2ο δεκάλεπτο έληξε με 55-46.

Τελική ευθεία… Ο Ρένφρο με επέλαση έγραψε το 62-54 με τον Γκραντ να δίνει τη δική του απάντηση (62-59). Ο Γκριγκόνις με γκολ-φάουλ ισοφάρισε στο 64-64 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Το Περιστέρι είχε την τελευταία κατοχή, ο Σπανούλης κάλεσε timeout. Ο Λεσόρ έδωσε το φάουλ που είχε και το Περιστέρι έμεινε με 3.9″. Το άστοχο σουτ του Ντάμγκουμπιτς ήταν αυτό που έδωσε στο «τριφύλλι» τη νίκη 64-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66.